Filippa Lentzos: “Kapaciteti për të zhvilluar armë biologjike do të rritet pas pandemisë”

113 563 lexime

120,178FansaPëlqeje

Filippa Lentzos (Bergen, Norvegji, 1977) është eksperte mbi kërcënimet biologjike nga King’s College London dhe Instituti Ndërkombëtar i Kërkimit të Paqes në Stokholm dhe një vizitore e rregullt në kontrollet në laboratorët e bioteknologjisë. Vlerat si “një turne studimi më shumë sesa një hetim i vërtetë” vizita e OBSH-së në Wuhan për të gjetur origjinën e kovidit dhe alarmeve, me hartën e bio-laboratorëve të nivelit më të lartë të botës të konfirmuar në dorë, për rritjen e tyre , kontroll i dobët dhe pasoja të rrezikshme.

 

Si është e mundur që të mos e dini ende origjinën e covid më shumë se një vit e gjysmë pasi shpërtheu pandemia? Kjo vetëm shton teori të reja konspirative të pafundme.

Ne nuk e dimë ende sepse nuk ka pasur një hetim të besueshëm. Dhe për më tepër, qeveria e Pekinit ka penguar në mënyrë aktive shkëmbimin e informacionit me komunitetin ndërkombëtar.

 

Një prej tyre është lidhja e pretenduar midis laboratorit Wuhan dhe Aleancës EcoHealth me bazë në SH.B.A., për shembull, është kritikuar mos përgjigja e tyre ndaj pyetjeve në lidhje me COVID nga Kongresi Amerikan.

Shkencëtarët e EcoHealth kanë bashkëpunuar me shkencëtarë nga Instituti i Virologjisë Wuhan në projekte kërkimore për vite me radhë, madje financuan disa nga hulumtimet e tyre, kështu që është e vërtetë se ekziston një lidhje midis dy institucioneve.

 

Në hulumtimin e tij ai arrin në përfundimin se 75% e biolaboratoreve të nivelit më të avancuar (ose BSL4) nuk aplikojnë procedurat maksimale të biosigurisë. Evropa përqendron pjesën më të madhe të saj. A është problem në periudhën afatshkurtër apo afatmesme?

Po, kjo është një arsye për shqetësim, sepse laboratorët BSL4 duhet të mbajnë standardet më të larta të mundshme të sigurisë dhe kur nuk e bëjnë këtë, rritet rreziku i një aksidenti që mund të rezultojë në infektimin e personelit kërkimor, komunitetit lokal. Ose, nëse patogjeni në fjalë është mjaft infektiv, në një pandemi globale.

 

A është ajo që mund të ndodhë me atë aktuale?

Pandemia aktuale mund ose nuk mund të ketë qenë rezultat i një shkelje të sigurisë në një laborator biologjik. Por pavarësisht nëse ishte apo jo, çështja është se mund të jetë, gjë që ilustron se sa të rrezikshëm mund të jenë këto hetime.

 

A ekzistojnë rreziqe të ngjashme me kovidin?

Ekziston një listë e plotë e sëmundjeve që janë shfaqur kohët e fundit. Patogjenët si Ebola, Zika, etj.

 

Nga 59 biolaboratori të vendosura në botë, 75% janë në qendrat urbane, gjë që përkeqëson ndikimin e një aksidenti të mundshëm. Pse ndodhen në këto zona shumë të populluara?

Vendndodhja e secilit laborator ka arsyen e vet për të qenë, dhe vendosja e tij varet nga faktorë të ndryshëm si përqendrimi i njohurive, kushtet lokale, transporti, etj. Siguria është vetëm një nga elementët që merren parasysh. Dhe qartë, me kaq shumë laboratorë në mjediset urbane, faktorë të tjerë janë dhënë përparësi mbi sigurinë.

 

Cili faktor u dha përparësi më shumë?

Lexo edhe :  E fundit/ Gjendet një bombë e pashpërthyer pranë një shkolle në Elbasan

Aksesi në njohuri të specializuara në mikrobiologji dhe virologji.

 

Cili nga 59 laboratorët bioteknologjikë është më i rrezikshmi?

Një vlerësim nuk mund të bëhet individualisht, është lloji i hetimit që kryhet në to, dhe nën cilat masa sigurie, që përcakton rrezikun.

 

Gjithashtu thekson se vetëm dy nga 59 janë private. A janë bio-laboratorët që në thelb synojnë t’i shërbejnë interesit publik, për mirë apo për keq?

Laboratorët janë ndërtuar kryesisht me qëllim të shëndetit publik ose mbrojtjes biologjike; ka pak nevojë për këtë lloj objekti brenda sektorit privat. Ato janë shumë të shtrenjta për t’u ndërtuar dhe operuar dhe nëse industria private ka nevojë të bëjë disa punë në nivelin BSL4, ato në përgjithësi mund ta transferojnë punën në objektet qeveritare.

 

Ka disa që, para së gjithash, befasojnë. Për shembull, ushtria zvicerane BSL4.

Zvicra është një laborator legjitim për qëllime mbrojtëse që mbështet punën e OBSH -së dhe Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike (OPCW). Një laborator reference që nuk kryen hetime veçanërisht të rrezikshme, të tilla si ndryshimi i organizmave ose sëmundjeve për të rritur patologjinë, transmetueshmërinë e tyre, etj.

 

A është më lehtë sot se në të kaluarën të kesh këtë lloj bio-laboratori dhe për këtë arsye edhe të krijosh armë biologjike? A pritet të vijë më shumë? Nga 42 që tregojnë hollësisht datën e nisjes, gjysma janë të dekadës së fundit.

Kërkohen burime të rëndësishme për të ndërtuar dhe mirëmbajtur laboratorë të nivelit BSL4. Dhe gjithashtu njohuri teknike. Por ka një numër në rritje. Dhe ata ka të ngjarë të rriten pas pandemisë. Do të kërkojë biopreparatim të mëtejshëm. Megjithëse më shumë laboratorë BSL4 nuk janë të barabartë me më shumë armë biologjike, kjo do të thotë se kapaciteti për të zhvilluar potencialisht armë biologjike do të rritet.

 

Me raste ai ka raportuar se është e mundur të ndërtohet një nga këto bio-laboratorë, madje edhe nga një fabrikë birre ose vaksinash.

Po bëhet më e lehtë për të zhvilluar armë biologjike rudimentare. Sidoqoftë, zhvillimi i armëve të sofistikuara dhe me ndikim të lartë ende përballet me barriera të rëndësishme.

Nuk ka pasur asnjë hetim të besueshëm mbi origjinën e covid

 

Çfarë lloj barrierash?

Barrierat teknike, përfshirë sigurinë. Edhe pse gjithashtu politike, shoqërore dhe morale.

 

Në sigurinë e dyshimtë të bio-laboratorëve dhe rrezikun e përdorimit të dyfishtë të tyre për të bërë mirë dhe keq, a ka një zgjidhje?

Nuk ka zgjidhje të lehtë. Një hap drejt kërkimit të sigurt dhe të përgjegjshëm në laboratorët biologjikë është miratimi i një standardi ndërkombëtar për menaxhimin e rrezikut biologjik, ISO 35001.

Pse nuk është miratuar gjerësisht? Dhe kush është më ngurrues, Lindja apo Perëndimi?

ISO 35001 u prezantua vetëm në vitin 2019, pak para pandemisë, dhe është një nga arsyet e përdorimit të tij aktual të kufizuar. Tjetra është mungesa e certifikuesve të njohur ndërkombëtarisht.


Të fundit

Kur dhe pse lindi NATO?

Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut: NATO, lindi më 4 prill 1949: kjo është dita në të cilën...

Negociatat për presidentin, Alibeaj: Transparenca ilaçi kundër pazareve

Kryetari i Grupit Parlamentar të PD, Enkelejd Alibeaj tha se për çështjen e presidentit, transparenca është ilaçi kundër pazareve. Ai gjatë fjalës së tij...

Negociatat për presidentin e ri/ Balla: PS seriozitet dhe gatishmëri për konsensus

Kreu i Grupit të PS Taulant Balla në një komunikim për media, tha se është vendosur që ditën e nesërme do të jetë prezente...

SHBA zbulon tunelin gjigant të trafikimit të drog*ve në kufi me Meksikën

Autoritetet në SHBA kanë njoftuar sot zbulimin e një tuneli të sofistikuar të trafikimit të drogave, i pajisur me sistem hekurudhor dhe rrymë elektrike...

Kërkohej në të gjithë Shqipërinë/ Arrestohet 22-vjeçari i dënuar me burg, ja akuzat

Një 22-vjeçar i shpallur në kërkim nga policia është arrestuar ditën e sotme në Tiranë. Mësohet se Erdis Hysko, i dënuar me 5 vite e...

Lajme të tjera

Web TV