COVID-19/ OBSH bën thirrje që të ndalohen programet e dozave të treta të vaksinës anti-covid

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka bërë thirrje për ndalje të përkohshme të programeve për dhënie të dozave përforcuese të vaksinave kundër koronavirusit, ndërkohë që vendet e varfra janë ende duke pritur të sigurojnë vaksinat.

Shefi i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka kritikuar planet për dozë të tretë të vaksinës, të cilat janë duke i shqyrtuar një mori shtetesh.

Tedros ka thënë se programet e dozave përforcuese, të cilat janë duke u zbatuar në disa vende, duhet të pezullohen të paktën deri në fund të shtatorit, kur 10 për qind e popullsisë mund të jetë e vaksinuar.

“Shtetet me të ardhura të larta kanë dhënë 100 doza vaksinash për 100 banorë”, ka thënë Tedros.

“Në të njëjtën kohë, shtetet me të ardhura të vogla kanë dhënë 1.5 doza për 100 persona, sepse kanë mungesë të tyre. Ne duhet të ndryshojmë këtë gjë urgjentisht, në mënyrë që shumica e vaksinave të ndahen për vendet me më pak të ardhura, dhe jo për ato më të pasurat”.

Kjo thirrje ka ardhur ndërkohë që OBSH-ja ka raportuar se një variant i koronavirusit, i identifikuar në Peru, nuk është aq ngjitës sikurse varianti Delta.

OBSH-ja ka thënë po ashtu të mërkurën se u rekomandon nënave të vaksinuara, që bien në kontakt me koronavirusin, që të vazhdojnë të ushqejnë me gji foshnjat e tyre, pasi vaksina nuk përbën rrezik për fëmijët e tyre dhe se antitrupat në qumësht mund t’iu ndihmojnë për t’u mbrojtur nga infeksioni./REL.


Të fundit

COVID-19/ OBSH bën thirrje që të ndalohen programet e dozave të treta të vaksinës anti-covid

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka bërë thirrje për ndalje të përkohshme të programeve për dhënie të dozave përforcuese...

Itali/ Të shtëna me armë në një pikë karburanti, italiani plagos 45-vjeçarin shqiptar

Një ngjarje e rëndë e cila mund të kishte përfunduar me viktima, ka ndodhur dje në Itali, por që sot është bërë publike nga...

Gëzuar ditëlindjen! Biden uron Barack Obamën: Jam krenar të thërras vëlla

Ish-presidenti i SHBA, Barack Obama ka festuar sot 60-vjetorin. Nuk ka munguar as urimi i mikut të tij presidentit aktual Joe Biden. Presidenti Amerikan...

Shpërthen bombola e gazit në një banesë në Durrës, plagosen çifti i bashkëshortëve dhe dërgohen me urgjencë në spital

Një 54-vjeçar dhe bashkëshortja e tij janë plagosur mbrëmjen e sotme në Durrës, si pasojë e shpërthimit të bombolës së gazit në banesën e...

Zjarri rrezikoi banesat e tyre në Gjirokastër, banorët: S’rrimë dot në këmbë, do kishim vdekur se na bllokoi tymi

Në Shqipëri, zjarret vazhduan edhe sot për të dhjetën ditë në Vlorë, Gjirokastër, Shkodër, Pukë, Dibër dhe Elbasan. Forca të shumta ushtarake po punojnë...

Lajme të tjera

Web TV