COVID-19/ Dje u shënuan 99 raste, rriten sërish infektimet në 24 orët e fundit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministria e Shëndetësisë: Asnjë humbje jete, 3,601 testime, 132 raste të reja, dhe 29 të shëruar në 24 orët e fundit

Muaji Gusht do të jetë i hapur për vaksinimit antiCOVID për çdo qytetar +18 vjeç, ndaj Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa në parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt dhe për të frenuar përhapjen e virusit të rrezikshëm.
Vaksinat antiCovid reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.
Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:
Janë kryer 3601 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 132 qytetarë, në këto bashki: 42 raste në Tiranë, 19 raste në Shkodër, 13 raste në Vau i Dejës, 10 raste në Elbasan, 8 raste në Kamëz, 6 raste në Vlorë, 5 raste në Krujë, Fier, 4 raste në Sarandë, 3 raste në Lushnje, Kuçovë, 2 raste në Korçë, Kavajë, Pogradec, 1 rast në Lezhë, Has, Mirditë, Mat, Gjirokastër, Memaliaj, Gramsh, Poliçan.
Aktualisht janë 642 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 26 pacientë.
Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.
Janë shëruar 29 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,343 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (05 Gusht 2021)
Raste të reja ditore 132
Të shëruar në 24 orë 29
Të shtruar në spitale 26
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 3,601

Lexo edhe :  Euro nuk e ndal rënien/ Zbret në nivelin më të ulët nga shtatori 2019

Testime totale 918,347
Raste pozitive 133,442
Raste të shëruara 130,343
Raste Aktive 642
Humbje jete 2,457

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 242
Elbasan 61
Shkodër 88
Vlorë 59
Berat 38
Lezhë 34
Fier 37
Kukës 21
Durrës 21
Korçë 13
Gjirokastër 7
Dibër 1


Të fundit

COVID-19/ Dje u shënuan 99 raste, rriten sërish infektimet në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë: Asnjë humbje jete, 3,601 testime, 132 raste të reja, dhe 29 të shëruar në 24 orët...

Rumania i dhuron Shqipërisë 150 mijë doza vaksinash anti-COVID, Balla: Faleminderit presidentit dhe kryeministrit për ndihmën

Qeveria e Rumanisë ka miratuar vendimin për t’i dhuruar Shqipërisë 150 mijë doza vaksinash anti-COVID. Lajmi është konfirmuar nga Sekretari i Përgjithshëm i PS, Taulant...

E trishtë/ Bie nga pallati në Tiranë, ndërron jetë 35-vjeçarja

Një 35 vjeçare ka rënë nga lartësia e një pallati në zonën e Pallatit me Shigjeta në Tiranë dhe për pasojë ka ndërruar jetë. Policia...

Tragjedi për ish-yllin e Gjermanisë Ballack, ndërron jetë tragjikisht i biri i tij 18-vjeçar

Një tragjedi familjare për ish-mesfushorin e Gjermanisë, Michael Ballack. Djali 18-vjeçar Emilio ka humbur jetën në një aksident tragjik me motor teksa ishte me pushime në...

Deklaratat dhe sulmet e Berishës, reagon SHBA: Qëndrimi ynë i qartë, e luftojmë me të gjitha instrumentet korrupsionin

Zyra e shtypit e ambasadës amerikane në një reagim pak orë pas deklaratave të Berishës, i cili sulmoi ashpër amabadoren amerikane Yuri Kim. “Midis urdhrit...

Lajme të tjera

Web TV