Kategoria Superiore/ Shumë transferime dhe pak cilësi

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Është bërë zakon që ekipet e elitës shqiptare të futbollit të “përbysin” ekipin e sezonit të shkuar, pavarësisht suksesit apo dështimit që kanë pasur. Në këto ethe të verës janë përfshirë të gjithë skuadrat ku merkato e trasnferimeve të lojlarëve me largime dhe afrime ka qenë shumë e madhe. Pak lojtarë kanë mundur të shohin kapionatet e huaja, ndërsa shumë të tjerë qarkulloojnë nga një ekip në tjetrin, apo edhe në dy tregjet tashmë të njohura në Kosovë dhe Afrikë. Ajo që vihet re është mungesa e cilësisë, ndonëse skuadrat tona prej disa vitesh kanë pasur një lloj suksesi në kompeticionet ndërkombëtare. Konsiderojnë “sukses” transferimin e futbollistëve shqiptarë që merren në formë huazimi, pasi në ekipet e ndryshme evropiane nuk gjejnë hapësirën e duhur. Deri tani, kur ka mbetur edhe 1 muaj nga starti i kampionatit, Dinamo mban fronin e “mbretëreshës” së merkato, me rekord afrimesh dhe largimet. Ndërkohë që për sa i përket klubit që ka lëvizur më pak deri më tani në merkato është Kastrioti. Edhe pse ditët e fundit, skuadra krutane ka filluar të lëvizë disi, skuadrat e tjera janë më superiore për momentin, sa i përket zhvillimeve në merkato.

MERKATO E VERËS –

TEUTA

Afrime: Hristijan Dragarski, Blerim Kotobelli, Pepi Gjorgiev, Sherif Kallaku (në huazim nga Lokomotiv Zagreb), Adolf Selmani, Santiago Selmani, Arsenio Valport, Hektor Idrizaj, Danilo Gecaj, Pano Qirko;
Largime: Iran Zhunior Gonçalves, Denis Pjeshka, Aleksandër Kuro, Dejvi Bregu, Florent Avdyli, Rustem Hoxha, Blerim Krasniqi, Fabian Beqja, Stivi Frashëri;

VLLAZNIA
Afrime: Egzon Shimaj, Darko Bulatoviç, Fahrudin Gjurgjeviç, Liridon Latifi, Uellington Gustavo, Ante Aralica, Fallou Dianje, Elvedin Heriç, Kristi Marku?, Albin Sadrijaj?;

Largime: Albion Avdijaj, Elom Nya-Vexhi, Salim Cise, Nertil Hoxhaj, Dajan Shehi, Demir Imeri, Herald Marku, Aleksandar Isaevski, Eni Imami, Haris Dilaver, Millosh Kaleziç;

PARTIZANI
Afrime: Emiljano Musta, Herald Marku, Dajan Shehi, Arinaldo Rrapaj, Filip Gligorov, Eljon Sota, Vokli Laroshi, Aleksandar Damçevski, Klevis Dragaj, Gresild Lika, Masanga Matondo;
Largime: Uilliam Melo, Donald Mëllugja, Roberto Domingues, Jasir Asani, Eraldo Çinari, Hektor Idrizaj, Eneo Bitri, Esin Hakaj, Rron Broja, Esat Mala, Livio Malaj, Ferhan Hasani, Jurgen Bardhi, Denis Balla (huazim te Kastrioti), Eneid Kodra (huazim te Kastrioti);

LAÇI

Afrime: Saliu Guindo, Klinti Qato, Bashkim Velija, Mario Dajsinani, Marko Roganoviç, Renato Ziko, Dejan Zarubica, Ilirid Ademi;
Largime: Kirian Nuabueze, Adolf Selmani, Klejdi Rapo, Edmir Sali, Dorian Kërçiku, Albion Marku, Erhun Obanor, Emiljano Musta, Redon Xhixha, Lukas Ramos;

Lexo edhe :  Gjendet një trup i pajetë në Vlorë, dyshimet e para

TIRANA

Afrime: Engjëll Hoti, Vesel Limaj, Realf Zhivanaj, Florjan Përgjoni, Redon Xhixha, Enur Totre, Majkëll Ngo, Gentian Muça;
Largime: Idriz Batha, Kristi Vangjeli, Elton Kale, Agustin Torasa, Ibrahim Sulei, Jurgen Vrapi, Tim Vairinen, Filip Najdovski;

KUKËSI

Afrime: Ardit Hila, Klejdi Daci, Edison Ndreca, Edi Basha, Alija Kërniç, Kreshnik Bahtiri, Donald Rapo, Vitor Da Silva Feijao, Shqiprim Taipi, Pablo De Lukas, Jurgen Dushkaj, Eogen Sula;
Largime: Matheus Leiria, Patrik Eze, Vesel Limaj, Godberg Kuper, Rolandas Baravikas, Numan Kurdiç, Mate Tsintsadze, Blerim Kotobelli, Besir Demiri, Agim Ibraimi, Ersil Ymeri;

SKËNDERBEU
Afrime: Murilo Rosa, Shkëlzen Ruçi, Jurgen Vrapi, Ardit Nikaj, Ngisah Bismark, Jozef Asante;
Largime: Fallou Nxhie, Aleksandros Rahim, Shqiprim Taipi, Mërgim Shala, Ditmar Bicaj, Mario Dajsinani, Arinaldo Rrapaj, Remi Dujardin;

KASTRIOTI

Afrime: Edon Hasani, Edmir Sali, Ruben Ismael Silva, Bedri Greca, Olauale Onanunga, Enes Isufi, Elton Vata, Donald Mëllugja, Endri Reçi, Denis Balla (huazim nga Partizani), Eneid Kodra (huazim nga Partizani), Gehard Hasa (huazim nga Partizani), Bekim Dida?, Xhino Ngjela?, Elis Doksani?, Henri Bruka?, Brilant Hasaj?;
Largime: Edi Nikolas Bojom, Patrik Bardhi, Ermir Rezi, Xhulio Mehmeti, Silvester Shkalla, Realf Zhivanaj, Amer Duka, Silvio Vokrri, Fjoralb Deliaj, Klejdi Daci, Laurenc Xheka, Rei Nuriu, Isli Hidi, Emiliano Çela, Agnaldo Moraes, Dejvid De Silva?;

DINAMO
Afrime: Patrik Bardhi, Dorian Kërçiku, Marin Abazaj, Enis Gavazaj, Romeo Harizaj, Rimal Haxhiu (në huazim nga Apolonia), Stefen Çinedu, Xhuljano Skuka, Aleksandar Sofranak, Aleksandar Isaevski, Goran Siljanovski, Lancinet Sidibe, Besir Demiri, Agim Ibraimi, Lorenco Hasani, Eni Imami, Rei Nuriu, Badra Ali Samake, Redon Mihana;
Largime: Miklovan Pere, Dejvi Bilali, Emiljano Hidri, Artion Alillari, Mustafa Xhixhiua, Damiano Pontreli, Xhorxhian Boçi, Esmerald Aluku, Plarent Fejzaj, Klaudio Hyseni, Erald Kolgega, Uelber Almeida Santos, Mateo Ortolani, Mateo Haxhillari, Elvi Bogdani, Endri Reçi, Diogo Da Silva?;

EGNATIA

Afrime: Franc Ymeralilaj, Arbër Çyrbja, Alessandro Kacbufi, Bledar Lila, Mikhael Agbekpornu, Besart Krivanjeva, Besar Iseni, Timis Bardis, Remi Dujardin, Pedro Augusto Kabral;
Largime: Endrien Magani, Jurgen Vogli, Alked Çelhaka, Brixhild Brahimaj, Orian Xhemalaj, Matheus Markos Ramos, Dren Gashi, Fadil Meta, Ildian Shyti;


Të fundit

Kategoria Superiore/ Shumë transferime dhe pak cilësi

Është bërë zakon që ekipet e elitës shqiptare të futbollit të “përbysin” ekipin e sezonit të shkuar, pavarësisht suksesit...

Humbin një palë gërshërë në Burgun e Drenovës, dyshohet se i ka marrë një nga të dënuarit e rrezikshëm

Një situatë e pazakontë është regjistruar në burgun e Drenovës në Korçë, që ka vënë në lëvizje edhe forca operacionale të Drejtorisë së Përgjithshme...

Pavarësia afganase pas luftës së tretë me Britaninë

19 gusht 1919 Gjatë historisë së tyre afganasit kanë luftuar ndaj ushtrisë Britanike, asaj sovjetike por dhe ndaj trupave amerikane Ata kanë qënë nën çizmen e...

Rama uron një ditë të mbarë me panoramën nga plazhet e Shëngjinit

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me pamje nga bregdeti i bukur i Shëngjinit. Me rërën e ngrohtë, detin dhe qindra pushuesit...

22-vjeçari u mbyt në plazh, e ëma e tij: Më bëre hi, të patëm orën e shtëpisë

Nëna e të riut, trupi i pajetë i të cilit u gjet pas dy ditësh në breg, dhimbjen e saj nuk e ka mbajtur...

Lajme të tjera

Web TV