BE arrin qëllimin/ Vaksinohen mbi 250 milion njerëz, alarm për shfaqjen e variantit të ri në Afrikën e Jugut

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Bashkimi Evropian ka arritur qëllimin e tij të parë të vaksinimit masiv kundër Covid-19. 70 për qind e të rriturve ose ndryshe mbi 250 milion njerëz në Bashkimin Evropian kanë marrë të dyja dozat e vaksinës anti-covid.

Këtë shifër e ka bërë me dije vetë presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen, duke theksuar se unioni ka arritur objektivin e vendosur në muajin janar.

“Shtatëdhjetë përqind e të rriturve në Bashkimin Evropian janë plotësisht të vaksinuar. Dhe kjo është më shumë se 250 milion njerëz,” tha von der Leyen në një deklaratë të shkurtër duke e konsideruar këtë si një “arritje të madhe”.

Ndërsa pavarësisht vaksinimeve, lufta globale kundër pandemisë së Covid-19 tani zhvillohet me variantin Delta dhe asgjë nuk ka përfunduar.

“Por pandemia nuk ka mbaruar dhe ne duhet të qëndrojmë vigjilent,” tha ajo, duke u bërë thirrje më shumë evropianëve që të vaksinohen shpejt për të “shmangur një valë të re infeksioni dhe shfaqjen e varianteve të reja”.

Fushata e vaksinimit e Bashkimit Evropian filloi në fund të vitit 2020 dhe qëllimi i Komisionit është të vaksinojë 70% të njerëzve mbi moshën 18 vjeç deri në fund të shtatorit.

Ndërkohë, një variant i ri i Covid është zbuluar në Afrikën e Jugut.

Të hënën Instituti Kombëtar për Sëmundjet ngjitëse në Afrikën e Jugut ka lëshuar një alarm për “prejardhjen e C.1.2”, duke thënë se është prezent në të gjitha provincat në vend, por ende nuk është listuar si një variant shqetësues nga OBSH-ja.


Të fundit

BE arrin qëllimin/ Vaksinohen mbi 250 milion njerëz, alarm për shfaqjen e variantit të ri në Afrikën e Jugut

Bashkimi Evropian ka arritur qëllimin e tij të parë të vaksinimit masiv kundër Covid-19. 70 për qind e të...

Shkaktoi aksidentin tragjik me 11 viktima në Kroaci, gjykata merr vendimin për shoferin nga Kosova

Gjykata në Kroaci ka vendosur të shtyjë me dy muaj afatin e paraburgimit për shoferin e autobusit me pasagjerë shqiptarë nga Kosova që doli...

Tentoi të korruptojë policët kufitarë, procedohet penalisht senegalezi në Pogradec

Një 22-vjeçar është proceduar penalisht pasi në doganën e Qafë Thanës ka tentuar të korruptojë një punonjës policie. Bëhet me dije se është proceduar penalisht...

Do ekzekutonin anëtarin e një bande në Durrës/ 3 “vrasësit me pagesë” mbyllin gojën

Tre të arrestuarit në Durrës, të dyshuar si vrasës me pagesë, kanë mbyllur gojën në polici, duke mos treguar se kush ishte shënjestra e...

“Kam qenë në një marrëdhënie abuzive”, Dafina Zeqiri rrëfen historinë personale: Ju nuk më njihni

Dafina Zeqiri është një ndër këngëtaret më të dashura për publikun shqiptar, jo vetëm për këngët që gjithmonë janë hite, por edhe pej stilin...

Lajme të tjera

Web TV