Brazili pezullon përdorimin e 12 milionë dozave të vaksinës Sinovac kundër Covid

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Rregullatori federal i shëndetësisë në Brazil Anvisa ka pezulluar përdorimin e mbi 12 milionë doza vaksinash Sinovac kundër Covid të prodhuara në një fabrikë të paautorizuar.

Në njoftim thuhej se masa e pezullimit ishte paralajmëruar të premten pas një kontrolli në qendrën biomjekësore.

“Ndalimi është një masë paraprake për të shmangur ekspozimin e popullsisë ndaj rrezikut të mundshëm”.

Masa e pezullimit do të jetë në fuqi për një periudhë kohore prej 90 ditësh. Gjatë kësaj kohe agjencitë e autorizuara do të mësojnë më shumë për sigurinë e vaksinave.

 


Të fundit

Brazili pezullon përdorimin e 12 milionë dozave të vaksinës Sinovac kundër Covid

Rregullatori federal i shëndetësisë në Brazil Anvisa ka pezulluar përdorimin e mbi 12 milionë doza vaksinash Sinovac kundër Covid...

Strehimi i afganëve, Yuri Kim falënderon Shqipërinë: Kemi shpëtuar 124,000 jetë njerëzish

Ambasadorja Yuri Kim ka reaguar në lidhje me evakuimet e qytetarëve afganë në vendi i tyre, pasi pushteti ra në dorë të telebanëve. Përmes...

Reperi përcillet në banesën e tij të fundit

Sot është përcjellë për në banesën e fundit reperi i njohur grek Peter Anastasopoulos, i njohur me emrin e artit “Mad Clip”. Ai ndërroi...

Bota e futbollit e shqetësuar për legjendën Pele, është shtruar në spital

Legjenda e futbollit brazilian dhe atij botëror, Pele është shtruar në spital. 80-vjeçari ndodhet në këtë gjendje që 6 ditë më parë, por jo...

Vlogu suedez, Rama: Destinacionet për t’u vizituar në Shqipëri

Disa prej destinacioneve më të bukura në Shqipëri u është bërë jehonë nga vlogu suedez Joyous Travel. Ky i fundit përmes një videoje ka rekomanduar...

Lajme të tjera

Web TV