Ema paralajmëron për efektin e vaksinës Astra Zeneca, ja me cilën sindromë mund të lidhet

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Agjencia Evropiane e Barnave së fundmi ka shtuar sindromën Guillain-Barré në listën e saj të efekteve anësore të mundshme të vaksinës AstraZeneca për Covid-19.

Ndër të tjera pjesë e listës së efekteve anësore janë edhe dhimbja në këmbë dhe krahë ose në stomak, dhe simptoma të ngjashme me gripin.

Agjencia Evropiane e Mjekimeve theksoi se lidhja shkakësore midis Guillain-Barré (GBS) dhe vaksinës AstraZeneca, e njohur si Vaxzevria, është “të paktën një mundësi e arsyeshme” pasi 833 raste GBS u raportuan nga 592 milion doza të vaksinës në korrik.

EMA e kategorizoi efektin anësor si “shumë të rrallë”, niveli më i ulët në kategorizimin e Agjencisë për incidencën e efekteve anësore dhe theksoi se përfitimet e vaksinës tejkalojnë rreziqet.

Ndërkohë administrata Federale e Barnave në SHBA (FDA) ka bërë një paralajmërim për sindromën Guillain-Barré si një efekt anësor i mundshëm i vaksinës Johnson & Johnson kundër koronavirusit të ri.

Sipas të dhënave rezulto se të dy vaksinat përdorin teknologjinë e vektorit viral dhe gjithashtu janë shoqëruar me raste të rralla të tromboembolizmit.

EMA gjithashtu ka shtuar një shenjë paralajmëruese për disa efekte anësore më pak serioze në vaksinat Johnson & Johnson, Moderna dhe AstraZeneca. Në veçanti, në lidhje me vaksinën Janssen, efektet anësore përfshijnë nyjet limfatike të fryra, ndjesi të pazakontë, tringëllimë në veshë, diarre dhe të vjella.e.su.


Të fundit

Qeveria sllovake kërkon falje për ligjet kundër hebrenjve

Qeveria e Sllovakisë ka kërkuar falje për legjislacionin e Luftës së Dytë Botërore që, u ka mohuar të drejtat...

Ema paralajmëron për efektin e vaksinës Astra Zeneca, ja me cilën sindromë mund të lidhet

Agjencia Evropiane e Barnave së fundmi ka shtuar sindromën Guillain-Barré në listën e saj të efekteve anësore të mundshme të vaksinës AstraZeneca për Covid-19. Ndër...

Real Madrid, Barcelona dhe Juventus kërkojnë krijimin e Superligës Evropiane

Real Madrid, Barcelona dhe Juventus këmbëngulin në krijimin e Superligës Evropiane , pavarësisht kërcënimeve-paralajmërimeve për pasoja. Në këtë mënyrë UEFA me sa duket ka ‘ndëshkuar’...

Një tjetër avion i shtohet flotës ajrore, Rama: Pas ‘Lasgushit’ e ‘Migjenit’, mbërriti edhe ‘Naimi’

Një tjetër avion i është shtuar linjës ajrore “Air Albania”. Pas "Lasgushit" e "Migjenit" flotës ajrore shqiptare i është shtuar edhe avioni i quajtur"Naimi". Lajmin e...

Skandali në botën e modës, 7 modele të famshme akuzojnë burrin e fuqishëm për përdhunim

Prokurori publik i Parisit nisi një hetim paraprak ndaj burrit të fuqishëm të modës, 71-vjeçarit Gerald Marie, pasi akuzohet për përdhunim dhe sulme seksuale. Mes...

Lajme të tjera

Web TV