Macron e shpall Belmondon “të pavdekshëm”

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Jean-Paul Belmondo vdiq të hënën në shtëpinë e tij në Paris në moshën 88-vjeçare

Emmanuel Macron kryesoi këtë të enjte, në mjedisin solemn të oborrit Invalides, në Paris, haraçin emocional kombëtar ndaj Jean-Paul Belmondo, ikonës së kinemasë franceze. Kreu i shtetit e ka shpallur aktorin “të pavdekshëm”, sepse filmat e tij do të qëndrojnë, dhe theksoi se Belmondo “kaloi të gjitha moshat”, “theu të gjitha barrierat” dhe “pushtoi brezat e njëpasnjëshëm”.

“Ai e ka jetuar këtë jetë franceze pranë nesh”, vazhdoi Macron, i cili u shoqërua nga gruaja e tij, Brigitte, e apasionuar pas teatrit. Sipas Presidentit të Republikës, Belmondo ishte “fytyra e të gjitha transformimeve të Tridhjetë Lavdisë (periudha, mes 1945 dhe 1975, përafërsisht, e rindërtimit dhe zhvillimit pas Luftës së Dytë Botërore)”.

“Ne e duam Jean-Paul Belmondo sepse ai na ngjante”, theksoi Macron, duke shtuar se aktori, me karrierën e tij gjashtë dekadëshe, arriti të “pushtojë Francën dhe gratë më të bukura në botë”.

Ceremonia u hap nga njëri prej nipërve të të ndjerit, Victor Belmondo, i cili foli disa fjalë dhe nuk mund të mos ishte i emocionuar. Ai tha se gjyshi i tij “gjithmonë kërkonte lumturinë dhe mbi të gjitha e dha atë”. “Do të mbetet si një diell dhe dielli nuk do të shuhet,” shtoi ai.

Një këngë nga kolona zanore e ‘The Professional’, nga Ennio Morricone, u dëgjua në fund të ceremonisë, kur arkivoli doli nga oborri

Ceremonia u ndoq nga një mijë njerëz, përfshirë Kryeministrin, Jean Castex, ish -Presidentin François Hollande, anëtarë të Qeverisë, ish ministra, aktorë dhe personalitete nga universi kulturor. Arkivoli u mbajt mbi supet e Gardës Republikane. Kur u largua, tingëlloi kënga ‘Chi Mai’ nga Ennio Morricone, e cila i përket kolonës zanore të ‘El profesional’ (1981), një nga filmat e tij më emblematikë. Pastaj, deri në mbrëmje, qytetarët do të kenë mundësinë t’i bëjnë haraç yllit të humbur duke parakaluar para arkivolit të tij.

Lexo edhe :  Zbardhet vrasja e dy politikanëve në Pejë , ja kush është personi që përfshihet

Kishte një debat nëse Les Invalides, një mjedis shumë solemn i rezervuar normalisht për ushtrinë, ishte vendi më i përshtatshëm për të nderuar Belmondon, por situata e covid e bëri atë opsionin më të mirë për qëllime organizative dhe hapësinore. Funerali u mbajt të enjten, në rrethin e rreptë të familjes dhe miqve të ngushtë, në kishën Saint Germain des Prés, në lagjen ku jetonte artisti, në bregun e majtë të Senës. Eshtrat e tij do të digjen.


Të fundit

Macron e shpall Belmondon “të pavdekshëm”

Jean-Paul Belmondo vdiq të hënën në shtëpinë e tij në Paris në moshën 88-vjeçare Emmanuel Macron kryesoi këtë të enjte,...

20 vjet nga sulmet terroriste të 11 shtatorit, Rama: Ditë e zezë që goditi Amerikën mu në zemër,

Kryeministri Edi Rama, ka dhënë një mesazh përkujtimor në 20-vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit. 11 shtatori, sipas kryeministrit ka hyrë në histori si...

Shkrimtari i tavernave dhe shkrimtari i çuditshëm

(mbi librin e studiuesit Fatmir Minguli për shkrimtarin humanist Shpendi Topollaj) Nga Pol Milo “Aty ku ka ndryshime dhe përplasje, aty ka edhe ngjarje, e pikërisht...

Vrasja e paralajmëruar në Fier/ Burri vret ish-bashkëshorten me automatik, kapet pas 3 orë ndjekjeje!

Në shtator të 2020-ës u deshën 5 orë negociata me policinë, që 31-vjeçari Elton Metaj të lëshojë nga duart kallashnikovin që i kishte vënë vetes duke...

Mos ndalo asnjëherë/ Intervistë me shkrimtarin Pandeli Koçi (Sazan Goliku)

Nga Vasil Premçi Pyetje: Nuk di si ta interpretoj thënien e Çehovit: “Roli i artistit është të bëjë pyetje, jo të japë përgjigje”, po në...

Lajme të tjera

Web TV