Merkel takohet me Ramën, pritet me ceremoni shtetërore te Pallati i Brigadave

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ka pritur në Pallatin e Brigadave, Kancelaren gjarmane Angela Merkel. Kancelarja gjermane ndodhet në Tiranë, ku do të takohet me liderët e Ballkanit Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit.

Merkel u prit fillimisht në Rinas nga ministrja e Jashtme Olta Xhaçka dhe ambasadori gjerman në Shqipëri, Peter Zingraf.

Pas mbërritjes në Tiranë, të parin që takoi Merkel ishte kryeministri Edi Rama, me ceremoni protokollare të zhvilluar në Pallatin e Brigadave.

Në orën 12:00 do të mbahet takimi me liderët e Ballkanit, ndërsa në orën 14.35 kancelarja dhe Rama do të kenë një konferencë të përbashkët për shtyp. Dje Merkel ishte në Beograd, ku u takua me presidentin serb Aleksandër Vuçiç.

Kjo është vizita e fundit e saj në Ballkan, pasi në fund të shtatorit dorëzon detyrën si kancelare, pas 16 vitesh.


Të fundit

Vrau bashkëshorten me bukë në gojë/ Gjykata e Fierit jep masën e sigurisë për 31-vjeçarin

Gjykata ka vendosur masën “arrest me burg” për Elton Metajn, 31-vjeçarin që vrau disa ditë më parë ish-bashkëshorten 23-vjeçare...

Përfundon takimi “kokë më kokë” mes Merkel dhe Ramës, ja sa minuta zgjati

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kryeministri Edi Rama kanë përfunduar takimin kokë më kokë që zhvilluan në Pallatin e Brigadave. Takimi në fjalë zgjati...

Merkel zgjedh xhaketën blu për në Tiranë, ja mesazhi që jep kancelarja përmes ngjyrës

Kancelarja gjermane, Angela Merkel përmes ngjyrave të xhaketës që ajo mban përcjell edhe mesazhe të ndryshme. Gjatë vizitave të saj zyrtare në botë, ngjyra...

Policia italiane shkatërron rrjetin e trafikimit të drogës në Evropë

Antimafia Italiane e Reggio Calabrias e trupat e Guardia di Finanza të Katanzaros e Shërbimit Qëndror Investigativ të Guardia di Finanza të Romës, kanë...

Ceremonia në Pallatin e Brigadave/ Rama i drejtoi dorën, Merkel grushtin

Kancelarja gjermane Angela Merkel është pritur nga kryeministri Edi Rama në Pallatin e Brigadave, ku u mbajt edhe ceremonia zyrtare. Në momentin e parë të...

Lajme të tjera

Web TV