I bllokuar në minierën e Bulqizës prej 20 orësh, nuk dihet fati i 60-vjeçarit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Minatori Muharrem Plaku i cili mbeti i bllokuar, pasi galeria e kromit ku punonte u shemb në Bulqizë, ende nuk është gjetur. Pas më shumë se 20 orësh, 60-vjeçari, me detyrë zjarrmëtar, ka mbetur në galeri prej orës 12:00 të një dite më parë dhe ende nuk dihet fati i tij.

Burimet thanë se në Galerinë 3, që menaxhohet nga kompania minerare “KADURTEX” kanë qenë duke punuar 6 minatorë. Në rrethana ende të panjohura është shembur masivi i kromit duke bllokuar hyrjen e galerisë. Pesë prej minatorëve kanë arritur të shpëtojnë, me dëmtime të lehta. Ndërsa kolegu i tyre ka mbetur i bllokuar. Në vendin e ngjarjes ka shkuar ekipi i Avari Shpëtimit të Minierave që po punon për largimin e masivit të gurëve në hyrje të galerisë.

Subjekti minerar “KADURTEX sh.p.k.” ka administrator Kapllan Durici dhe bashkëpronarë vëllezërit e tij Myfit dhe Ilber Duriçi. Ndërsa policia bën të ditur se kanë nisur hetimet për zbardhjen e ngjarjes, por ende nuk ka asnjë person të ndaluar.


Të fundit

I bllokuar në minierën e Bulqizës prej 20 orësh, nuk dihet fati i 60-vjeçarit

Minatori Muharrem Plaku i cili mbeti i bllokuar, pasi galeria e kromit ku punonte u shemb në Bulqizë, ende...

Parlamenti, Konferenca e Kryetarëve gjen gjuhën e bashkëpunimit

Ditën e sotme Kuvendi do të mblidhet në seancë plenare, ku do të prezantohet programi politik dhe do të votohen ministrat e kabinetit qeveritar...

E rëndë/ Kamioni përplas shqiptarin në Greqi, ndërron jetë i riu

Një shqiptar ka humbur jetën tragjikisht në një aksident me makinë në Greqi. Aksidenti i rëndë ndodhi në orët e para të së mërkurës...

Vranësira në të gjithë vendin, parashikimi i motit për sot

Vendi ynë do të ndikohet nga kalime vranësirash të lehta në pjesën e parë të ditës, e më pas gjatë orëve të pasdites pritet...

Zbardhet programi i qeverisë “Rama 3”, ku do fokusohet mandati 4-vjeçar

Nga Fernada Cenko Një ditë para se të marrë votëbesimin në Parlament qeveria Rama ka shpallur programin e saj të ndarë në disa pika. Gjatë...

Lajme të tjera

Web TV