Krijimi i qeverisë së re, Kurti uron Ramën: Të gatshëm për rritjen e bashkëpunimit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka uruar kryeministrin Edi Rama për mandatin e tretë qeverisës.

Me anë të një letre kryeministri Kurti ka theksuar se ky mandat i tretë është po ashtu mundësi e tretë për të realizuar projekte të cilat kaherë priten nga shqiptarët në të dy anët e kufirit.

Ai ka shprehur gatishmërinë e tij të plotë dhe të Qeverisë së Republikës së Kosovës për rritjen e bashkëpunimit ekonomik, shkëmbimit tregtar dhe integrimin e tregut, duke hequr barrierat mes shqiptarëve.

Në fund ai i uroi suksese gjatë mandatit qeverisës dhe e ftoi Kryeministrin Rama të vizitojë Kosovën për të diskutuar rreth përgatitjeve për mbledhjen e përbashkët të të dy qeverive.

Letra e plotë e Kryeministrit Kurti:

Shkëlqesia Juaj,

Me rastin e zgjedhjes suaj për herë të tretë Kryeministër i Republikës së Shqipërisë pranoni ju lutem urimet më të përzemërta në emrin tim dhe të Qeverisë së Kosovës.

Mandati juaj i tretë vjen në një kohë me plot sfida. Përballja me COVID-19, rimëkëmbja e ngritja ekonomike dhe zhvillimi e konsolidimi i institucioneve demokratike janë vetëm disa nga sfidat të cilat kërkojnë angazhimin tuaj maksimal. Sfida këto në të cilat, Republika e Shqipërisë mund të llogarisë në mbështetjen e pa rezervë të Qeverisë së Republikës së Kosovës. Ky mandat i tretë është po ashtu mundësi e tretë për të realizuar projekte të cilat kaherë priten nga shqiptarët në të dy anët e kufirit. Rritja e bashkëpunimit ekonomik dhe e shkëmbimit tregtar dhe integrimi i tregut duke hequr barrierat mes shqiptarëve në radhë të parë paraqesin mundësi të shkëlqyer, për realizimin e të cilave qeveria ime dhe unë mbetemi në gatishmëri të plotë. Unë jam me shpresë se në këtë mandat Shqipëria do të shoh progres të gjithanshëm. Së bashku mund të punojmë në avancimin e parimeve demokratike, në luftimin e krimit dhe korrupsionit, të evazionit fiskal e informalitetit në të dy anët e kufirit dhe të angazhohemi për më shumë drejtësi dhe të drejta e për më shumë barazi e mirëqenie për shqiptarët në gjithë rajonin. Kosova dhe qytetarët e saj i gëzohen tej mase zhvillimit dhe progresit të Shqipërisë të cilën e kanë përherë në mendje dhe zemër. Në Shqipëri, Kosova dhe shqiptarët kudo në rajon e në botë shohin më shumë se përkrahësin e natyrshëm në promovimin dhe mbrojtjen e të drejtave dhe zhvillimit të gjithmbarshëm të tyre. Duke ju uruar suksese gjatë mandatit tuaj qeverisës dhe me kënaqësinë që shkëlqesia juaj të vizitojë Kosovën në një kohë të përshtatshme për Ju, e të fillojmë përgatitjet për mbledhjen e përbashkët të të dy qeverive, pranoni përshëndetjet më të sinqerta dhe konsideratën më të lartë”.


Të fundit

Krijimi i qeverisë së re, Kurti uron Ramën: Të gatshëm për rritjen e bashkëpunimit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka uruar kryeministrin Edi Rama për mandatin e tretë qeverisës. Me anë të një letre...

Të shtëna me armë zjarri në Lezhë, 25-vjeçari qëllon bashkëmoshatarin (Emrat)

Një plagosje më armë zjarri ka ndodhur këtë të premte në fshatin Manati të Lezhës. Bëhet me dije se i plagosur ka mbetur 25-vjeçari Paulo...

Burri sulmon me hark kalimtarët, dy të vdekur (Video)

Dy persona kanë mbetur të vdekur pasi një burrë qëlloi me hark mbi kalimtarët në Holandë. Pamjet tronditëse që tregojnë një burrë lakuriq teksa qëllon me një...

Kurti: Nga 1 tetori universiteti publik falas për të gjithë studentët

Kryeministri Albin Kurti ka njoftuar se nga 1 tetori do të hiqen të gjitha pagesat për studentët e Bachelorit dhe Masterit, në të gjitha...

Këto janë ushqimet që mund ti falin lëkurës tuaj elasticitet

Kur vjen puna për të mbrojtur lëkurën tuaj, me siguri bëni të gjitha gjërat që duhet duke e hidratuar çdo ditë dhe duke vënë...

Lajme të tjera

Web TV