Situata e COVID-19/ 959 raste të reja, 6 humbje jete në 24 orët e fundit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

COVID-19/ 959 raste të reja, 6 humbje jete në 24 orët e fundit

959 raste të reja me koronavirusit jane regjistruar ne 24 oret e fundit dhe 6 humbje jete.

NJOFIMI I MSH

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.
Çdo qytetar mbi 18 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.
Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

Janë kryer 5106 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 959 qytetarë, në këto bashki: 347 në Tiranë, 70 raste në Shkodër, 51 raste në Durrës, 44 raste në Lushnje, 39 raste në Fier, 37 raste në Vlorë, 35 raste në Korçë, 29 raste në Kurbin, Elbasan, 24 raste në Berat, 23 raste në Krujë, 15 raste në Mallakastër, Pogradec, 14 raste në Sarandë, 12 raste në Kavajë, 11 raste në Kukës, Lezhë, Gramsh, 10 raste në Dibër, Roskovec, 9 raste në Malësi e Madhe, Vorë, 8 raste në Vau i Dejës, Delvinë, Dimal, 7 raste në Patos, 6 raste në Kamëz, 5 raste në Konispol, Devoll, Kuçovë, Peqin, 4 raste në Divjakë, Gjirokastër, Tepelenë, Skrapar, 3 raste në Has, Mirditë, Shijak, Librazhd, 2 raste në Pukë, Tropojë, Bulqizë, Selenicë, Himarë, Dropull, Këlcyrë, 1 rast në Libohovë, Memaliaj, Maliq, Kolonjë, Poliçan.

Lexo edhe :  Agro Iliria Group eksporton për herë të parë rreth 1500 ton shegë drejt Anglisë dhe Çekisë (Video)

Janë 12,910 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 215 pacientë, nga të cilët 30 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19 gjashtë qytetarë: një qytetar nga Tirana 49 vjeç, një qytetare nga Fieri 60 vjeç, një qytetare nga Gjirokastra 73 vjeç, një qytetar nga Lezha 81 vjeç, një qyetetar nga Elbasani 82 vjeç, një qytetar nga Kavaja 84 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 891 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 145,845 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (17 Shtator 2021)

Raste të reja ditore 959
Të shëruar në 24 orë 891
Të shtruar në spitale 215
Humbje jete në 24 orë 6
Testime ditore 5106

Testime totale 1,142,382
Raste pozitive 161,324
Raste të shëruara 145,845
Raste Aktive 12,910
Humbje jete 2,569

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5477
Shkodër 1413
Durrës 1160
Fier 1160
Vlorë 791
Lezhë 679
Elbasan 636
Berat 532
Korçë 319
Kukës 286
Gjirokastër 240
Dibër 217


Të fundit

Situata e COVID-19/ 959 raste të reja, 6 humbje jete në 24 orët e fundit

COVID-19/ 959 raste të reja, 6 humbje jete në 24 orët e fundit 959 raste të reja me koronavirusit jane...

Aksidenti i frikshëm/ I riu me “Range Rover” përplaset me trenin, telefonon menjëherë të ëmën (Video)

Mediat e huaja kanë publikuar pamjet, kur një shofer i dehur përplaset fuqishëm me Range Rover-in e tij me një tren në ecje, duke...

Biblioteka Kombëtare dita kushtuar Ippenit

E mërkura, në Bibliotekën Kombëtare të Shqipërisë ishte dita kushtuar kontributit të jashtëzakonshëm dhe personalitetit shkencor të albanologut austro-hungarez, Theodor Ippen, në kuadër të...

Takimet e Kim te institucionet e drejtësisë/ Ambasadorja takohet me gjyqtarët e KPA

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim vijon takimet me aktorët në institucionet e reja të drejtësisë shqiptare. Ndalesa e radhës e Ambasadores ishte Kolegji...

E padëgjuar ndonjëherë çudia ndodh në Elbasan punonjëset e Gjykatës, peticion që nuk janë ngacmuar seksualisht

Elton Qyno Një mbledhje e paprecedentë ka ndodhur mes grave dhe vajzave, punonjëse të Gjykatës së Elbasanit, ku është diskutuar rreth dyshimeve për ngacmime seksuale,...

Lajme të tjera

Web TV