Rama njofton krijimin e Agjencisë për Media dhe Informim: Do garantojë transparencë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Krijimi i një Agjencie për Mediat dhe Informimin është një ndër vendimet e para që u morën sot nga qeveria ‘Rama 3’. Në fjalën e tij para ministrave, Rama tha se kjo Agjenci është një model i suksesshëm në disa vende, duke përmendur Italinë dhe Gjermaninë, ndërsa theksoi se do të garantojë transparencë në lidhje me politikat, projektet apo problematikat që kanë të bëjnë me aktet e Këshillit të ministrave e institucioneve përbërëse të këtij këshilli.

Kjo Agjenci do të varet direkt nga kryeministria dhe do t’i bëj me dije institucioneve të qeverisjes vendore gjithçka që lidhet me qëndrimin e medias dhe publikut, mbi çështje me interes publik.

“Krijimi i agjencisë për mediat dhe informim bazohet në disa modele të suksesshme në Itali, Gjermani e gjetkë që garantojnë transparencën në lidhje me politikat, projektet, apo problematikat që kanë të bëjnë me aktet e Këshillit të ministrave e institucioneve përbërëse të këtij këshilli. Agjencia siguron njohjen e institucioneve të qeverisjes qendrore me gjithçka lidhet drejtpërdrejtë me publikun dhe qëndrimin e publikut e medias mbi çështje me interes publik. Një mekanizëm i qëndrueshëm e gjithëpërfshirës, i komunikimit me publikun e mediat në funksion të përgatitjes së qëndrimeve përmes anketimeve të opinionit publik mbi çështje të rëndësisë së veçantë, analizimit të tyre dhe konsultimeve me publikun në funksion të vendimmarrjeve të qeverisë”, tha Rama.


Të fundit

Rama njofton krijimin e Agjencisë për Media dhe Informim: Do garantojë transparencë

Krijimi i një Agjencie për Mediat dhe Informimin është një ndër vendimet e para që u morën sot nga...

Betimi i Ramës dhe ministrave te Meta, publikohen fotot e ceremonisë

Presidenca e Republikës ka publikuar fotot nga ceremonia e betimit të kryeministrit Edi Rama dhe kabinetit të tij qeveritar. Me dorën mbi Kushtetutën e Shqipërisë,...

Rama mesazh ministrave: Kush shkel në dërrasë të kalbur e ka punën me ligjin

Kryeministri Edi Rama i ka dhënë një mesazh të qartë të gjithë ministrave, gjatë kohës që ata do jenë në detyrë, sa i përket...

Rama i kujton ministrave pikat e Kodit Etik: S’ka udhëtime në ‘biznes class’ apo plazh në bregdetet e botës

Kryeministri Rama në fillim të mbledhjes së parë të Qeverisë në këtë mandat të tretë e ka vënë theksin te domosdoshmëria e hartimit të...

Rama dhe ministrat betohen te Meta, pas ceremonisë i drejtohen Kryeministrisë në këmbë

Kryeministri Edi Rama bashkë me anëtarët e tjerë të kabinetit u betuan te Presidenti Ilir Meta, në një ceremoni që nisi në orën 10:00. Pas...

Lajme të tjera

Web TV