Teksa kujton themelimin e Forcave Ajrore të SHBA, Ambasada Amerikane thekson partneritetin e fortë ushtarak me Shqipërinë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Përmes një postimi në Facebook, Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka kujtuar 74 vjetorin e themelimit të Forcave Ajrore të SHBA-së. Këtë ditë, Ambasada Amerikane e përkujtoi duke theksuar partneritetin e fortë ushtarak midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë.

Ambasada bëri të ditur se ekipi, i komanduar nga koloneli Guttormsen i Gardës Kombëtare Ajrore të New Jersey, u takua me Shefin e Shtabit të Forcave Ajrore Shqiptare, Arben Cenoli, dhe ushtarakë të tjerë shqiptarë.

Forcat Ajrore të SHBA u themeluan zyrtarisht më 18 shtator 1947, dhe në dekadat që vijuan u kthyen në një forcë ajrore të pakrahasueshme.

Të fundit

Sekuestrohen mbi 17 mijë euro në Rinas, procedohet 31-vjeçari

Në pikën kufitare të Rinasit u bllokuan ditën e sotme mbi 17 mijë euro. Policia thotë se është proceduar poseduesi...

Kush do të jetë fituesi i BBV? Olta i shkrin të gjithë me përgjigjen

Olta Gixhari u largua mbrëmjen e djeshme nga “Big Brother VIP” pas 100 ditëve qëndrim. Malli për të birin bëri që një ndër konkurrentet...

Berisha thirrje demokratëve: Mos harroni sakrificën tuaj, bashkë dalim fitimtarë

Sali Berisha ishte të dielën në Shkodër ku mori pjesë në ceremoninë e përkujtimit të 4 dëshmorëve të 2 prillit të vitit 1991. Në një...

Aktorja e madhe Margarita Xhepa feston ditëlindjen/ Rama mesazh urimi: Edhe 100!

Aktorja e mrekullueshme, magjia e skenës dhe Teatrit shqiptar, Margarita Xhepa, feston sot ditëlindjen. Aktorja feston sot 89-vjetorin e ditëlindjes. Kryeministri Edi Rama me anë...

Spahia: 32 vite më parë plumbat lanë Shkodrën me gjak, duke i vrarë 4 bij të saj

Kryetari i Bashkisë Shkodër, Bardh Spahia ka zhvilluar një ceremoni përkujtimore për Martirët e 2 Prillit. Spahia është shprehur se ashtu si çdo vit, jemi...

Lajme të tjera

Web TV