Shkatërrohet grupi i trafikut të kokainës në Itali, në pranga 4 shqiptarë (Emrat)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

4 shqiptarë dhe një shtetas italian kanë rënë së fundmi në prangat e policisë në Itali, pasi akuzohen për trafikim kokaine.

Raportohet se të arrestuarit janë Angjelin Lleshi, 30 vjeç, Amarildo Perloshi, 33 vjeç, Leonard Vishaj, 33 vjeç dhe Elton Beleshi, 39 vjeç, të gjithë të lindur në Shqipëri dhe banues në Aosta dhe Diego Gustavo Corchia, 41 vjeç, lindur dhe jeton në Aosta.

Ndërkohë sipas mediave italiane operacioni i policisë ishte koduar “Illyricum”, për shkak të emrit që përdorte grupi i shqiptarëve për tu identifikua. Ndërkohë një person i gjashtë pjesëtar i grupi është shpallur në kërkim.

Sipas hetimeve të policisë italiane Vishaj kishte rolin e korrierit në grup, ndërsa Beleshi shitësi me shumicë. Lleshi, Corchia dhe Perloshi merreshin me përpunimin e drogës dhe nga shitjet përfitonin rreth 15 mijë Euro në muaj.

Shqiptarët prej kohësh ishin nën hetim për trafikim të lëndëve narkotike. Ndërkohë Gjykata italiane të 4 shqiptarët i ka lënë në burg, ndërsa Diego Gustavo Corchia, 41 vjeç, përfundoi në arrest shtëpie.

Hetimi filloi në Nëntor 2020 pas kontrolleve në një garazh në qendër të Aosta-s pas denoncimeve që ishin bërë nga banorët e zonës.


Të fundit

Shkatërrohet grupi i trafikut të kokainës në Itali, në pranga 4 shqiptarë (Emrat)

4 shqiptarë dhe një shtetas italian kanë rënë së fundmi në prangat e policisë në Itali, pasi akuzohen për...

Suarez nuk festoi pas golit ndaj Barcelonës, por sulmuesi i kujtoi telefonatën që Koeman i kishte bërë kur e largoi

Luis Suarez e bëri Barcelonën të pendohet dhe një herë që e kanë shitur mbrëmjen e kaluar ku shënoi dhe asistoi në fitoren e...

Zbulohet shkaku i krimit të dyfishtë në Tiranë, 26-vjeçari u konfliktua online me ganezen (Detajet)

Të tjera detaje tragjike dalin në dritë nga krimi i dyfishtë, që tronditi mbrëmjen e kaluar Tiranën, ku 26-vjeçari nga Dibra, Kliton Pira, vrau...

Pamjet e rralla/ Gjithë politika shqiptare në një avion pas vdekjes së Rugovës, Berisha një sedilje larg Ramës (Video)

Më 21 janar 2006, presidenti i Kosovës Ibrahim Rugova u nda nga jeta në moshën 62-vjeçare. Lajmi i zi që vinte nga Prishtina, u...

Diell dhe vranësira kalimtare, mësoni si do të jetë moti sot

Ndikimi i vlerave të larta barike do të sjelle në vendin tonë, mbizotërim të motit të qëndrueshëm, ku në pjesën me të madhe të...

Lajme të tjera

Web TV