“Hipokrizi e madhe”/ Braçe reagon për protestën: Çmimet nuk ulen kurrë me populizma

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Deputeti i PS-së, Erion Braçe thotë se çmimet nuk caktohen në protesta dhe të protestosh kundër rritjes së çmimeve është një hipokrzi e madhe. Braçe tha se ky është populizëm dhe se kjo nuk është zgjidhje, por liria dhe konkurueshmeria në tregje është ajo që duhet. Sipas Braçes në një ekonomi tregu funksionale çmimet i vendos kërkesa dhe oferta në tregjet kombëtare

‘Populizmi nuk i ul cmimet! Kuuuuurreeeeee! Tre gjera dua te them; E para, eshte popullizëm purite thuash “kemi 30 vite ne ekonomi tregu dhe cmimet nuk i vendos Qeveria”, referuar rritjes se cmimeve.

Qeveria jo, por institucione publike e te pavarura, rregullatore, e bejne qe cke me te; cmimi i energjise eshte cmim i rregulluar, cmimi i ujit eshte cmim i rregulluar dhe ka arsye, mbrojtja e interesit publik.

Te besh populizem e te terhiqesh plotesisht, do te thote tu lesh dore te lire abuzuesve ne treg, te cilet minimalisht, ndihen te pa vezhguar, te pa hetuar, te pa ndeshkuar per abuzimet e tyre ne tregje;

Shqip, i nxit! E dyta, ne nje ekonomi tregu funksionale, konkurruese, cmimet vendosen nga kerkesa dhe oferta ne tregjet kombetare; Pra, cmimet ne ekonomine e tregut funksionale dhe konkurruese, nuk i caktojne dy, tre, kater, pese ndermarrje me sjellje te koordinuar dhe per te ruajtur fitimet e tyre.

Nese ne ekonomine e tregut, funksionale e konkurruese, cmimet nuk i cakton Qeveria, pa me te voglin diskutim nuk mund ti caktojne as kater pese private qe perdorin fuqine e tyre ekonomike per te deformuar tregun, vrare konkurrencen dhe ruajtur fitimet e tyre.

E treta, cmimet nuk caktohen ne protesta; eshte thelbesisht populizem te pretendosh se me protesta do caktosh cmime ne treg! Eshte po aq populizem sa, ne tregje te perqendruara e kontrolluara nga 4-5 ndermarrje, pa konkurrence, te thuash se duke ulur TVSH-ne do ulesh cmimet; Nuk ndodh, eshte e provuar se nuk ndodh.

Lexo edhe :  Shkëmbimet midis Mbretëreshës së Italisë dhe Esat Pashë Toptanit

Perkundrazi godet shtyllen me te rendesishme te te ardhurave, zeron mundesine per te perdorur instrumenta mbrojtes, kompesues, rimbursues ne shtresa te gjera qe goditen nga rritja e cmimeve!

Populizmi u provua qe nuk eshte zgjidhje! Liria dhe konkurrueshmeria ne tregje eshte ajo qe na duhet.

VO: eshte hipokrizi e madhe qe pasdite te protestosh kunder rritjes se cmimeve dhe, ne mbremje, ne emisionin tend eshte reklama e ndermarrjes qe shet produktet me cmimet e rritura!’-shkruan Braçe.


Të fundit

“Hipokrizi e madhe”/ Braçe reagon për protestën: Çmimet nuk ulen kurrë me populizma

Deputeti i PS-së, Erion Braçe thotë se çmimet nuk caktohen në protesta dhe të protestosh kundër rritjes së çmimeve...

Si vdiq 21-vjeçari që vrau nënkomisarin? Del raporti mjeko-ligjor

Mjekësia ligjore ka nxjerrë raportin për vdekjen e 21-vjeçarit Aldi Rama, i cili rreth një javë më parë vrau me armë zjarri nënkomisarin Saimir...

Dyshohet për korrupsion, kancelari austriak nën hetim

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, po hetohet nën dyshimet për dhënie të ryshfetit dhe shkelje të besimit, thanë prokurorët anti-korrupsion. Paraprakisht, autoritetet bastisën zyrat e partisë...

Qeveria miraton fondin shtesë për të pastrehët nga tërmeti

Këshilli i Ministrave ka miratuar këtë të mërkurë fondin shtesë në buxhetin e shtetit prej 800 milionë lekë, për subvencionimin e pagesave të qirasë...

Banka e Shqipërisë: Çmimet do stabilizohen, efekti do jetë kalimtar

Guvernatori Gent Sejko ka komentuar situatën makroekonomike në vend pas mbledhjes së Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë. Në lidhje me temën më aktuale për...

Lajme të tjera

Web TV