Minstrja Ibrahimaj: Kemi potencial për të përballuar krizën energjetike

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj u shpreh se vendi ka potencial për të përballuar krizën energjetike, nëse i përmbahet tregjeve ndërkombëtare. Gjithashtu u konfirmua se pavarësisht situatës së rëndë, pritet që të mos ketë rritje të çmimit të energjisë për abonentët familjarë dhe biznesin e vogël.

 

 

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, pas mbledhjes së qeverisë adresoi akuzat e Partisë Demokratike në lidhje me raportin e FMN-së. PD u shpreh dje nëpërmjet Jorida Tabakut se “FMN ka certifikuar se qeveria po dështon në menaxhimin dhe rritjen e të ardhurave në buxhet edhe si pasojë e informalitetit të lartë dhe keqmenaxhimit të taksave”. Ibrahimaj nënvizoi se treguesit e FMN, por dhe të Bankës së Shqipërisë, nuk e tregojnë këtë, ndërsa shtoi se ekonomia në vend është e qëndrueshme. “Në radhë të parë, unë do ju ftoja që ta lexonit me vëmendje deklaratën e FMN-së. Kemi pasur diskutime të të gjitha formave me përfaqësues të FMN-së dhe të Bankës së Shqipërisë. Ndajmë mendim të përbashkët se ekonomia shqiptare ka ardhur në përmirësim dhe ka treguar stabilitet. Ka potencial për të përballuar krizën energjetike nëse i përmbahet tregjeve ndërkombëtare. Nuk ka pasur rritje të normave të interesit. Banka e Shqipërisë deklaroi se nuk pret që të rrisë normat e interesit gjatë vitit. Ka pasur disa rritje të çmimeve. Inflacioni në muajin shtator ishte 2,5%. Në analizën e kryer nga FMN dhe nga Banka e Shqipërisë nuk ka sinjal për varfërimin e xhepave të shqiptarëve”, u shpreh Ibrahimaj.

Tabaku

Nënkryetarja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, ka komentuar raportin e FMN-së për ekonominë e vendit. Sipas saj, FMN ka certifikuar se qeveria “po dështon në menaxhimin dhe rritjen e të ardhurave në buxhet edhe si pasojë e informalitetit të lartë dhe keqmenaxhimit të taksave”, ndërkohë që investimet janë joeficente dhe qytetarët e ekonomia nuk fitojnë prej tyre, as në terma rritjeje ekonomike dhe as në rritje të punësimit. Sipas Tabakut, në veçanti, më e rëndë situata paraqitet “me shqiptarët që do të paguajnë më shumë për të blerë më pak ushqime. 51% e të ardhurave të familjeve tona shkon për ushqim dhe energji elektrike, do na shkojë edhe më shtrenjtë!”. Sipas nënkryetares së PD-së, raporti evidentoi edhe mungesën e transparencës me kontratat“, që po krijojmë një klimë armiqësore me biznesin”.

Të fundit

Shqipëria, e gjashta për vdekjet më të larta nga aksidentet rrugore në Europë

Ndonëse kanë ardhur në ulje, vdekjet nga aksidentet rrugore në Shqipëri mbeten ndër më të lartat në Europë. Sipas INSTAT,...

Horoskopi i ditës, 15 Prill 2024

Dashi Priten edhe turbullira në jetën tuaj gjatë kësaj dite kështu që mirë është të tregoheni të kujdesshëm. Nëse jeni në një lidhje ka mundësi...

VIDEO/ Inter “ngec” në barazim ndaj Cagliarit, shtyhet festa e titullit për zikaltërit

Cagliari ndal Interin në “San Siro” në një barazim 2-2 dhe i detyron zikaltrit ta fitojnë derbin e javës së ardhshme me Milanin për...

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron ku diskutuan në lidhje me...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

Lajme të tjera

Web TV