Angela Merkel vizitë lamtumire në Turqi/ Erdogan e ‘thumbon’: Je ankuar disa herë te unë! Atë që thua ti ma thotë edhe nipi im

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kancelarja në largim e Gjermanisë, Angela Merkel, ka zhvilluar vizitën e lamtumirës në Turqi, ku është pritur nga Presidenti Erdogan.

Në takimin mes tyre nuk kanë munguar shakatë, ku Erdogan i ka thënë Merkelit se i është ankuar disa herë se nuk ka qenë shumë e kënaqur me koalicionet qeverisëse që ka patur, ndërkohë që kancelarja gjermane i ka thënë se “kjo është jetë”.

E menjëhershme edhe përgjigja e Erdogan, që është shprehur se këto fjalë ia thotë edhe nipi i tij. Përsa i përket fjalës së tyre, Merkel kërkoi që Turqia të tejkalojë mosmarrëveshjet me Greqinë.

Erdogan: Kur je ne pushtet me koalicion eshte e veshtire qe te qeverisesh dhe te marresh vendime. Kjo na ka penguar disi edhe ne ne Turqi, e patem kete problem deri ne momentin kur kaluam ne republike presidenciale.

Merkel: Mos keqkuptoni sikur unë jam e pakënaqur me koalicionet. Kam punuar shumë mirë me partnerët e kualicionit. Ne në Gjermani nuk e duam sistemin presidencial por megjithatë bashkëpunojmë me Turqinë.

Erdogan: Por je ankuar disa here tek unë.

Merkel: Është e vërtetë, por kjo është jeta, që megjithatë është e bukur.

Erdogan: Edhe nipi kështu me thotë mua. Nuk ke çfarë bën gjysh, kështu është jeta.


Të fundit

Duhet plan i zgjuar gjithëpërfshirës për reduktimin e pabarazisë dhe uljen e inflacionit

Nga Eduart Gjokutaj Një gjetje kryesore e përmendur si politika gjithëpërfshirëse më e mirë për të reduktuar pabarazinë në të...

NATO ‘izolon’ kufirin me 2 avionët luftarakë pas shpërthimeve në Nord Stream

Të fshehur nën e aeroportit të Bornholm qëndrojnë dy avionë luftarakë F-16 dhe jo pa arsye. Avionët shërbejnë si mburoja e NATO-s në Detin...

Nord Stream/ Gazetari: Rusia pret tubacionet nënujore të Britanisë

Një prezantues i televizionit shtetëror rus ka kërcënuar se do të sabotohen kabllot dhe tubacionet kryesore britanike nënujore vetëm disa ditë pas shpërthimeve në...

DASH: Marrëveshja e Serbisë me Rusinë është e gabuar  

Departamenti Amerikan i Shtetit reagoi pas vendimit të Serbisë për të njehsuar politikën e jashtme me Rusinë, duke e cilësuar këtë vendim si thjesht...

Meta: Ndërtimet pa leje nuk janë të rastësishme

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka folur i prerë në raport me kryeministrin Edi Rama duke thënë se nuk do të ketë...

Lajme të tjera

Web TV