Prostitucioni në Spanjë mund të bëhet i jashtëligjshëm, kryeministri Sanches: Skllavëron gratë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Sipas një deklaratë të kryeministrit spanjoll, prostitucioni mund të bëhet i jashtëligjshëm në Spanjë, pasi skllavëron gratë. Prostitucioni u dekriminalizua në Spanjë, në vitin 1995 dhe në 2016, OKB vlerësoi se industria e seksit në vend kapte vlerën e 3.7 miliardë eurove.

Sipas një studimi të 2009-s, 1 në tre burra spanjollë kishin paguar për marrëdhënie seksuale. Megjithatë, një tjetër raport i publikuar po atë vit, sugjeroi se të dhënat mund të arrijnë deri në 39 % dhe në 2011 një studim i OKB-së  citoi Spanjën si qendrën më të madhe të prostitucionit në botë, pas Tajlandës dhe Puerto Rico.

300 mijë gra punojnë si prostituta në Spanjë. Sipas ligjit në fuqi, nuk parashikohen ndëshkime për personat që paguajnë për shërbime seksuale, megjithatë tutorët dhe shfrytëzimi i prostitucionit janë të ndaluara.

Ndërkohë që OJQ -të besojnë se një përqindje e madhe e grave që punojnë në industrinë e seksit në Spanjë janë  në fakt viktima të trafikimit.


Të fundit

“Nexhmija ishte nëna sherrit”/ Sekretari personal i Enverit: Si i terrorizonte redaktorët e librave të Hoxhës

Të shërbeje në kabinetin e Enverit dhe të ishe jashtë vëzhgimit të Nexhmijes, bashkëshortes së tij, ishte e pamundur....

Zgjedhjet në Kosovë/ Vjosa Osmani: Strukturat ilegale në Kosovë ndikuan garën në komunat e banuara me serbë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka deklaruar se gara për kryetar në komunat me shumicë serbe në Kosovë është ndikuar nga imponimet e strukturave...

Kim takon ministren e re të Bujqësisë, ja për çfarë ranë dakord

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim është takuar sot me ministren e re të Bujqësisë, Frida Krifca. Gjatë takimit, Kim ka publikuar fotot dhe njoftimin e...

Boiken Abazi jep dorëheqjen nga drejtimi i Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri

Boiken Abazi jep dorëheqjen nga drejtimi i Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri. Përmes një postimi në profilin e tij në ‘Facebook’, Abazi shkruan se në...

Mblidhet Komisioni Hetimor për zgjedhjet e 25 prillit

Është mbledhur sot për herë të parë Komisioni Hetimor për zgjedhjet e 25 prillit, ku do të shqyrtohen parregullsitë e këtij procesi. Kryetari i...

Lajme të tjera

Web TV