test

Ish-ushtarakët djegin makinat e deputetëve, ja çfarë kërkojnë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Deputetët e Kongresit në Guatemala u larguan të tmerruar dhe nga dalet e emergjencës pas një proteste të dhunshme të veteranëve të ushtrisë që kërkojnë miratimin e ligjit që u kompenson vitet e shërbimit ushtarak gjatë konfliktit civil të 1960-1996.

Protestuesit dolën me thika, kama dhe shufra hekuri në duar. Ata u përleshën me policinë, që përdori gaz lotsjellës për t’i shpërndarë.

Makina e deputetëve u dogjën në flakë, ndërsa një grup ish-ushtarakësh ja doli mbanë që të hyjë brenda Kongresit, duke ngjallur panik dhe detyruar sigurinë që të evakuojë nga daljet e emergjencës deputetët dhe administratën e institucionit.

Policia raportoi për dhjetra të plagosur, një pjesë e mirë e të cilëve në radhët e tyre. Shumica e punonjësve të policisë u goditën me thika, kama dhe shufra hekuri.

Guatemala u përfshi në një luftë të përgjakshme civile në vitin 1960 mes forcave komuniste të mbështetura nga Kuba dhe Nikaragua dhe qeverisë në pushtet të mbështetur nga SHBA. Lufta u mbyll në vitin 1996 me një marrëveshje paqeje.

Të fundit

E rëndë në Itali/ Punëtori shqiptar plagoset me thikë

Një ngjarje e rëndë është regjistrua në Itali në Via Mulino da Capo di Giulianova. Një 34-vjeçar shqiptar është...

Sa nxehtësi mund të durojë trupi i njeriut?

Vdekjet nga nxehtësia janë bërë mjaft të zakonshme dhe ndërsa bota nxehet, mund të bëhen edhe më të zakoshme nëse nuk zhvillohet një plan...

“Të dua”/ Ilnisa dhe Meriton “arratisen” me njëri-tjetrin

Çifti Ilnisa-Meriton, romanca e të cilëve nisi brenda shtëpisë së “BBV3”, kanë qenë tepër të komentuar dhe pas daljes së tyre nga shtëpia. Dyshja, sidomos...

“Përballja” Kurti-Vuçiç, ja kur do të jetë rikthimi në Bruksel

Albin Kurti kthehet në Bruksel përballë Aleksandër Vuçiç. Kryeministri i Kosovës do të takohet me presidentin serb më 26 qershor në kuadër të dialogut...

“E di o shpirt që të kam mërzitur…”, thumbon Xhensila Myrtezaj

Këngëtarja Xhensila Myrtezaj dhe Bes Kallaku prej kohësh janë në qendër të vëmendjes së medias rozë. Kjo për shkak se dyshja i kanë dhënë...

Lajme të tjera

Web TV