Qeveria merr vendimin, ngrihet Drejtoria Anti-korrupsion, Manja: Do pastrojë administratën nga korrupsioni

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja, tha në fund të mbledhjes së qeverisë se është vendosur ngritja e Drejtorisë Antikorrupsionit, që do të luftojë korrupsionin në administratën publike.

Në daljen për media pas mbledhjes, ministri Manja tha se në ditët në vijim do të kemi edhe rastet e para të goditjes së korrupsionit në administratë.

“Rrjet, agjenci, që do të merret me të gjitha rastet abuzive në administratë dhe që do të bashkëpunojë me organet ligjzbatuese. Do të ushtrojë veprimtarinë parandaluese, do rishikojë të gjithë kuadrin rregullator dhe praktikat me shkallë të lartë korrupsioni, do të hartojë një strategji të qartë kundër korrupsionit, do të trajtojë të gjitha rastet korruptive. Gjithashtu, do të ketë veprimtari ndërgjegjësuese, për të sensibilizuar qytetarët për pasojat e korrupsionit në Shqipëri dhe efektet negative që ka ai në administratën publike për mbarëvajtjen e ekonomisë. Agjencia ka suportin e partnerëve tanë në luftën kundër korrupsionit. Bashkëpunimi kapilar i kësaj drejtorie korrupsion do të jetë me agjencitë ligjzbatuese në vend, pasi fenomeni i korrupsioni frenon zhvillimin e ekonomisë shqiptare. Kjo drejtori do të vetëpastrojë administratën nga punonjës që janë aty për agjenda personale. Është një drejtori antikorrupsion që me mbështetjen e qeverisë do të zbatojë misionin që ka marrë përsipër. Do të kemi raste konkrete në ditët në vazhdim. Unë do ua komunikoj rastet konkrete të korrupsionit në institucionet shtetërore”, tha Manja.


Të fundit

Qeveria merr vendimin, ngrihet Drejtoria Anti-korrupsion, Manja: Do pastrojë administratën nga korrupsioni

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja, tha në fund të mbledhjes së qeverisë se është vendosur ngritja e Drejtorisë Antikorrupsionit,...

Furnizonin Norvegjinë me kokainë, SPAK godet grupin kriminal shqiptar

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar në datën 20.12.2019 ka regjistruar procedimin penal nr.132 të vitit 2019, për veprat penale të...

Karim Benzema rrezikon 5 vjet burg dhe gjobë 75 mijë euro, ja cila është arsyeja

Një gjyq po zhvillohet për futbollistin francez, Karim Benzema, i cili akuzohet për bashkëpunim në shantazhin ndaj ish -shokut të skuadrës, lidhur me një...

Ndodh mrekullia në Teksas/ Rrëzohet avioni privat, shpëtojnë 21 pasagjerët (Video)

21 pasagjerë të një avioni privat që është rrëzuar në Teksas, Amerikë, kanë shpëtuar për mrekulli. Avioni sapo ishte ngritur në fluturim, kur është...

“Më jep fanellën tënde, të të jap nënën time”/ Tifozi i PSG-së vë në siklet Messin me ‘ofertën’ e tij!

Lionel Messi ka adhurues pa fund në mbarë globin. Me atë që ka arritur në futboll, si një yll i madh, por tejet i...

Lajme të tjera

Web TV