Hetimi i 25 Prillit sjell “surpriza”, PD në krye për vjedhjen e votave

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Rinumërimi i disa kutive të zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit nga Komisioni Qendror të Zgjedhjeve, si provë për integritetin e numëruesve dhe procesit, ka prodhuar “surpriza”. Rinumërimi ka zbuluar vjedhje votash nga partitë e mëdha, duke ua hequr partive të tjera. Nga hapja e kutive rezulton se subjekti që ka vjedhur më shumë vota është pikërisht Partia Demokratike, e cila megjithatë i humbi zgjedhjet. Numëruesit i kanë shtuar 60 vota Partisë Demokratike, e cila si për ironi ka ngritur një komision hetimor për të hetuar abuzimet e pretenduara në zgjedhjet e 25 prillit 2021.

Lëvizja Socialiste për Integrim, partia më problematike sa i takon blerjes dhe tjetërsimit të votës, iu ka marrë 7 vota partive të tjera.

Ky rezultat është prodhuar nga rinumërimi i votave në 235 qendra votimi. Numri total i qendrave të votimit është 5,199. Rinumërimi i pjesshëm tregon edhe një herë se partitë e mëdha vijojnë të marrin votat e partive të vogla.

Rinumërimi ka zbuluar vjedhje votash brenda llojit në tre partitë kryesore, PS, PD dhe LSI, sa i takon votës preferenciale për kandidatët. Numëruesit kanë vjedhur vota, duke ia hequr një kandidati dhe shtuar një kandidati tjetër brenda të njëjtës parti.

Në Tiranë, numëruesit i kanë hequr Sali Berishës 21 vota, ndërsa nga ana tjetër Lulzim Bashës i kanë shtuar 13 vota. Kandidatit të PD-së Asllan Dogjani i kanë hequr 53 vota, Petrit Dodës 54 vota, ndërsa Lediana Fratarit i kanë shtuar 49 vota si dhe Ornela Nebijajt i kanë shtuar 30 vota. Belind Këlliçit i janë shtuar 25 vota, ndërsa Alfred Rushajt i janë vjedhur 16 vota.

Ndërkaq, në Durrës, kryeministrit Edi Rama i kanë vjedhur 11 vota dhe Lefter Kokës 6 vota. Nga ana tjetër, Rrahman Rrajës i janë shtuar 19 vota, Ilir Ndraxhit 5 vota si dhe Klodiana Spahiut 3 vota. Në Tiranë, në radhët e PS-së, më shuma vota i kanë vjedhur Fatmir Xhafajt 55 vota, Belinda Ballukut i kanë vjedhur 34 vota, Luljeta Bozdos 7 vota, Xhemal Qefaliajt 15 vota dhe Mimi Kodhelit 22 vota.

Lexo edhe :  Çmimet nga 500 në 5000 euro, cilët janë fituesit e Maratonës së Tiranës

 


Të fundit

Arti në zi/ Ndahet nga jeta aktorja e njohur shqiptare (Foto)

Është ndarë nga jeta aktorja Filika Dimo. Lajmin e trishtë e ka njoftuar faqja zyrtare në rrjetet sociale e...

Hetimi i 25 Prillit sjell “surpriza”, PD në krye për vjedhjen e votave

Rinumërimi i disa kutive të zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit nga Komisioni Qendror të Zgjedhjeve, si provë për integritetin e numëruesve dhe procesit, ka...

E rrallë: 70-vjeçarja sjell në jetë foshnjën, bëhet nënë për herë të parë

Një grua në Indinë perëndimore ka lindur fëmijën e saj të parë në moshën 70-vjeçare përmes Fekondimit In Vitro (IVF). Doktori i cili ka ndjekur...

Nisma e PD për vetting në politikë, Manjani: S*ksi për popullin, por një spekulim i madh

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani komentoi në studion e “Opinion” nismën e Partisë Demokratike për vetting në politikë. Manjani tha ndër të tjera se nga...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda. Covid-19 me variantet e reja të...

Lajme të tjera

Web TV