Iu gjetën 60 mijë euro në banesë, reagon ish-kreu i Kadastrës së Vlorës: Janë të vëllait!

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Prokuroria e Vlorës ka dyshime të forta se Klodian Troci, ish- shefi i Kadatrës në qytetin bregdetar, i arrestuar pak ditë më parë për akuzën e shpërdorimit të detyrës, mund të ketë falsifikuar të tjera dosje të pronave në fshatrat Dhërmi dhe Himarë.

Për këtë shkak, institucioni i akuzës ka sekuestruar një sërë dosjesh voluminoze dhe po kryen hetime, përderisa dyshimet janë se ai në bashkëpunim me zyrtarë dhe ish zyrtarë të tjerë, ka ndërhyrë në dokumente përmes falsifikimit.

Klodian Troci u prangos pak ditë pasi dha dorëheqjen nga detyra dhe gjatë kontrollit në shtëpi, atij iu gjet dhe sekuestrua një shumë prej 60 mijë eurosh. Gjatë seancës për caktimin e masës së sigurisë, ish shefi I kadastrës deklaroi se paratë janë të vëllait që bën ndërtime, por prokuroria ka dyshime se ato janë para që rrjedhin nga burime të paligjshme.

Sipas dosjes së Prokurorisë, që nga viti 2019 deri në vitin 2021, Klodian Troçi, Bardhyl Gjika dhe specialisti në drejtorinë e administrimit të tokave, Kreshnik Mino kanë bashkëpunuar duke falsifikuar dokumente arkivorë të pronësisë, si tapi tokash apo përdorimi për banorë të fshatrave Himarë e Dhërmi, etj. të Bashkisë Himarë.Troçi ka punuar për një periudhë gati tre mujore si drejtor në drejtorinë e pronave në Qarkun e Vlorës, ku më pas u zëvendësua nga Bardhyl Gjika. Ky I fundit dyshohet se inskenoi vjedhjen e dy dosjeve të pronave në zyrat e këshillit të qarkut në Vlorë, me qëllim që të fshihnin falsifikimin.

 

 

Pas arrestimit të tyre, prokuroria çoi në pranga edhe Trocin, pasi u zbulua se dokumentet e pronës ishin falsifikuar dhe nga afro 3 mijë metra që kishte në pronësi Spiro Duni sipërfaqja ishte thuajse trefishuar.

Lexo edhe :  "Mik i shqiptarëve"/ Ja kush është diplomati amerikan që pritet të emërohet ambasador në Serbi

Gjika dhe Troci aktualisht ndodhen në burg, Kreshnik Mino po hetohet nën masën e detyrimit për paraqitje, ndërsa Spiro Duni ndodhet në spital për shkak të gjendjes shëndetësore.


Të fundit

Drogë, vrasje e grabitje me armë/ Arrestohen 3 shqiptarët në Angli, ekstradohen në Greqi

Britania e Madhe krahas personave që kërkohen nga drejtësia shqiptare, italiane dhe belge po përdoret si vend-fshehje edhe për...

“Ma gjej numrin e asaj shoferes…”/ Polici fiksohet keq pas gruas, veprimi që fundosi “shefat” në Tiranë

Prokuroria e Tiranës lëshoi ditën e djeshme katër urdhra arrestimi për tre punonjës policie të Tiranës, të cilët janë kapur në shkelje duke shpërdoruar...

Iu gjetën 60 mijë euro në banesë, reagon ish-kreu i Kadastrës së Vlorës: Janë të vëllait!

Prokuroria e Vlorës ka dyshime të forta se Klodian Troci, ish- shefi i Kadatrës në qytetin bregdetar, i arrestuar pak ditë më parë për...

IKMT shemb pikën e karburantit pa leje në aksin Fier-Lushnje, gjobitet pronari

Një pikë karburanti e ngritur pa leje përgjatë aksit rrugor Fier-Lushnje është shembur sot nga Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit. Fadromat e IKMT-së...

Ja sa orë gjumë duhet të flemë për të qenë të shëndetshëm

Sipas një studimi, i cili përfshiu 100 të moshuar u vu re se personat që flinin 8 orë gjumë kishin funksionim më të mirë...

Lajme të tjera

Web TV