Yuri Kim takon Gjonajn dhe Tabakun: SHBA mbështet rrugën e Shqipërisë drejt BE-së

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ambasadorja amerikane Yuri Kim takoi këtë të premte drejtueset Komisionit Parlamentar për Integrimin Europian, Jorida Tanakun dhe Etilda Gjonaj.

Kim theksoi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vazhdojnë të mbështesin Shqipërinë në rrugëtimin e saj drejt integrimit europian.

Ambasada shpërndau fotot nga takimi me kryetaren Jorida Tabaku dhe nënkryetaren Etilda Gjonaj, ku mirëpriti vendosmërinë e Komisionit “për të forcuar llogaridhënien mbi veprimet e qeverisë, për të informuar publikun dhe për të përshpejtuar përparimin drejt përmbushjes së standarteve të Bashkimit Europian, përfshirë sundimin e ligjit, reformën në drejtësi, masat kundër korrupsionit dhe pastrimit e parave në përputhje me rekomandimet e Task Forcës për Veprim Financiar, dhe reformën zgjedhore në përputhje me rekomandimet e ODIHR-it”.

“Pak gjëra janë më të rëndësishme për të ardhmen e Shqipërisë sesa integrimi i saj në Europë. Shqipëria vazhdon të përmbushë kushtet për hapjen e negociatave të anëtarësimit dhe… përparoi në mënyrë të qëndrueshme në rrugën e reformës së Bashkimit Europian, si dhe fushat të cilat kërkojnë vëmendje të mëtejshme. Presidenti Biden dhe Sekretari Blinken kanë theksuar se Shtetet e Bashkuara besojnë se Shqipëria i përket Bashkimit Europian dhe se negociatat e anëtarësimit duhet të fillojnë sa më shpejt të jetë e mundur. Ne besojmë se procesi i anëtarësimit në Bashkimin Europian ndihmon në konsolidimin e institucioneve demokratike, në mbrojtjen e të drejtave themelore dhe në përparimin e sundimit të ligjit në Shqipëri, si dhe rrit stabilitetin dhe kontribuon në zhvillimin e popujve të rajonit. Ambasadorja Kim mirëpriti vendosmërinë e Komisionit për të forcuar llogaridhënien mbi veprimet e qeverisë, për të informuar publikun dhe për të përshpejtuar përparimin drejt përmbushjes së standarteve të Bashkimit Europian, përfshirë sundimin e ligjit, reformën në drejtësi, masat kundër korrupsionit dhe pastrimit të parave në përputhje me rekomandimet e Task Forcës për Veprim Financiar (FATF), dhe reformën zgjedhore në përputhje me rekomandimet e ODIHR-it”.

Lexo edhe :  Semi e akuzoi për shaka të tepruara, Iliri e ironizon: Super s*ksi i Big-ut të çan b*thën


Të fundit

Lajmi i fundit/MSH: 594 qytetarë të infektuar dhe 8 humbje jete nga Covid-19

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e...

Yuri Kim takon Gjonajn dhe Tabakun: SHBA mbështet rrugën e Shqipërisë drejt BE-së

Ambasadorja amerikane Yuri Kim takoi këtë të premte drejtueset Komisionit Parlamentar për Integrimin Europian, Jorida Tanakun dhe Etilda Gjonaj. Kim theksoi se Shtetet e Bashkuara...

Kosova shpall non grata dy zyrtarë rusë/ Osmani: Ndikim malinj i Rusisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka bërë të ditur se janë shpallur non grata dy zyrtarë rusë. Me një postim në Facebook, Osmani bën të...

Ja cili është shteti i parë evropian që do të lejojë kanabisin në ambiente jo publike

Të rriturit në Luksenburg mund të rrisin deri në katër bimë kanabisi në shtëpitë dhe kopshtet e tyre, duke u bërë kështu shteti i...

Hidhet nga kati i tretë i pallatit, humb jetën i moshuari në Fier

Një ngjarje e rëndë është shënuar mesditën e sotme në lagjen ‘Kastriot’ të Fierit. Sipas njoftimit të bërë nga policia mësohet se është vetëhedhur nga...

Lajme të tjera

Web TV