Përhapja e variantit Omicron, KE: Në janar do të jetë varianti kryesor në Evropë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mutacioni i ri Omicron do të jetë varianti kryesor në Evropë duke filluar nga mesi i muajit janar.

Lajmi është dhënë nga presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen në Parlamentin Evropian në Strasburg.

Ajo sqaroi se ky është mendimi i shkencëtarëve dhe sipas saj BE ka mjaftueshëm vaksina për të gjithë evropianët.

Von der Leyen shtoi se deri më tani më shumë se 300 milionë evropianë (66.6 për qind e popullsisë së BE-së) janë imunizuar plotësisht kundër Covid-19 dhe 62 milionë të tjerë kanë marrë tashmë një dozë përforcuese të vaksinës.

Ajo tregoi se Komisioni ka vendosur të ndërmarrë disa fushata informuese në internet për të bindur qytetarët që ende nuk janë vaksinuar.

Sipas saj, virusi po zgjerohet për shkak se nuk është imunizuar e gjithë popullsia. Ajo mori si shembull kufizimin e vazhdueshëm të aktiviteteve ekonomike dhe shkollave. Von der Layen theksoi se vetëm 44 për qind e popullsisë së përgjithshme në të gjithë botën është vaksinuar.

Të fundit

Mister në rrugën Berat-Lushnjë, shoferi dhe pasagjeri zhduken pas aksidentit të rëndë

Një makinë tip Mercedez Benz është përplasur mbrëmjen e së shtunës me trafikandarësen në rrugën nacionale Berat- Lushnjë, në...

VOA: Berisha nuk heq dorë nga protesta e 6 dhjetorit, del në shesh pa lejen e Policisë

Në Tiranë, Partia Demokratike, ajo pjesë që drejtohet nga ish-kryeministri Sali Berisha, bëri të ditur se nuk do të ndryshojë planet për të zhvilluar...

Bora Zemani merr buqetën më të veçantë dhe më të pazakontë nga ndjekësit e saj!

ora Zemani prej më shumë se një viti tanimë ka qenë kryefjalë e mediave duke nisur që nga moderimi i programit hit “Për’Puthen” e...

VIDEO/ Argjentina mposht Meksikën dhe merr tre pikët e para, Messi shënon një super gol

Argjentina siguron suksesin e parë në Kupën e Botës, Katar 2022, por përfaqësuesja “Albiceleste” i falet përsëri kapitenit dhe njeriut lider, Lionel Messi-t. 7 herë...

Eksperimenti i të ftohtit, BBC: Çfarë i ndodh trupit në një shtëpi pa ngrohje!

Deri këtë vit temperatura mesatare që duhej mbajtur në shtëpitë dimërore në disa pjesë te Europës, ishte 20 gradë, me luhatje maksimale në dy...

Lajme të tjera

Web TV