Punonjësit përdornin WhatsApp, Banka e Wall Street dënohet me 200 milionë dollarë gjobë

113 563 lexime

120,178FansaPëlqeje

Firma më e madhe në botë e Wall Street nga të ardhurat totale, JPMorgan Chase, është goditur me 200 milionë dollarë gjobë këtë javë për lejimin e punonjësve të përdorin pajisje personale për të komunikuar me klientët.

Pas hetimeve nga Komisioni Amerikan i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim (SEC) dhe Komisioni i Tregtisë së të Ardhmeve të Mallrave, JPMorgan zbuloi zyrtarisht që prej vitit 2015 që punonjësit e saj në Wall Street përdornin pajisje personale për të dërguar tekste, mesazhe WhatsApp dhe email për të komunikuar me klientët.

Kjo është një shkelje e ligjit federal, i cili kërkon që të gjitha organizatat financiare të mbajnë shënime për komunikimin me klientët në mënyrë që rregullatorët të mund të kontrollojnë nëse firmat po shkelin ligjet kundër mashtrimit ose antitrustit.

Në JPMorgan, edhe menaxherët dhe anëtarët e stafit të lartë përgjegjës për pajtueshmërinë me ligjin u zbulua se kishin përdorur pajisje personale për të diskutuar çështje biznesi, duke përfshirë strategjitë e investimeve, takimet e klientëve dhe vëzhgimet e tregut, tha SEC të premten.

Banka do t’i duhet t’i paguajë SEC-së 125 milionë dollarë, ndërsa Komisioni i Tregtisë së Mallrave të Futures e goditi JPMorgan me një gjobë prej 75 milionë dollarësh.

Departamenti i letrave me vlerë të bankës pranoi dështimet e shumta të mbajtjes së të dhënave dhe ra dakord të paguante sipas tarifës, por nuk dha komente të mëtejshme.

Bisedat telefonike dhe mesazhet në pajisjet dhe platformat zyrtare të kompanisë zakonisht regjistrohen dhe ruhen nga firmat financiare. Megjithatë, ndërkohë që pjesa më e madhe e Wall Street-it filloi të punonte nga shtëpia në mes të pandemisë Covid-19, shumë persona kaluan në telefonat personalë dhe aplikacionet e mesazheve të koduara, duke përfshirë WhatsApp, Signal dhe Telegram për të komunikuar me klientët, gjë që e bën shumë më të vështirë për rregullatorët të monitorojnë.

Lexo edhe :  Ulërima dhe krisma arm*sh, dalin pamjet brenda qendrës tregtare në Danimarkë (Video)

Hetimi në JPMorgan është ende në vazhdim. SEC ka urdhëruar gjithashtu hetime të ngjashme në firma të tjera të Wall Street.


Të fundit

I dënuari me vdekje prek me surprizën e tij para ekzekutimit: Dua të dhuroj një …

Një i burgosur në Teksas të SHBA-ve, mbi të cilin rëndon dënimi me vdekje ka bërë një veprim prekës,...

Objektivat kryesore të Juventus në rast të shitjes së De Ligt

Matthijs De Ligt ka shprehur dëshirën për tu larguar nga bardhezintë dhe është në kërkim të një aventure të re. Më poshtë ju paraqesim...

“Të pi një kafe lali me babin”/ Publikohen për herë të parë mesazhet e Martinit me…

Janë publikuar për herë të parë në media mesazhet që Martin Çeço i ka dërguar Tina Pajollarit, vajzës që ai mendonte se ishte punonjësja...

Berisha e pret për protestë/ Nard Ndoka çel sezonin turistik dhe merr rreze dielli

Protesta e 7 korrikut është kryefjala në Partinë Demokratike dhe të gjithë demokratët po përgatiten për një tubim që të krijojë përshtypjen se kjo...

Kryeministri holandez zbulon prapaskenën: Gati u rrahëm fizikisht me Ramën në Sofje

Kryeministri holandez, Mark Rutte në konferencën e sotme të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, tregoi një episod kur të dy gati sa nuk ishin...

Lajme të tjera

Web TV