“Askush s’ma rrëmben Kosovën nga shpirti”/ Serbët protestojnë me këngë nacionaliste për Djokovic (Video)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Autoritetet australiane i anuluan vizën Novak Djokovic dhe kanë në plan ta dëbojnë tenistin serb, një vendim që mediat vendase thonë se do të apelohet nga avokatët e sportistit.

Djokoviç, që aktualisht mban numrin 1 në renditjen botërore të tenistëve planifikohej të merrte pjesë në Australian Open, që nis më 17 janar.

Për shkak se ai është i pavaksinuar hasi probleme në tejkalimin e rregullave për të hyrë në Australi, që kërkojnë mes të tjerash dëshmi vaksinimi, që është kaluar Covid brenda javëve të fundit dhe praninë e antitrupave apo një dokument mjekësor që përjashton vaksinimin.

Ndërkohë, babai i tij Srdjan Djokovic ka lëshuar një deklaratë urgjente për qeverinë australiane, duke kërkuar lirimin e djalit të tij.

“Nuk e kam idenë se çfarë po ndodh, ata po e mbajnë djalin tim rob për pesë orë. Kjo nuk është një luftë për botën liridashëse, kjo nuk është vetëm një luftë për Novakun, por një luftë për të gjithë botën!” tha ai.

“Nëse nuk e lënë për gjysmë ore, do të mblidhemi në rrugë, kjo është një luftë për të gjithë”, shtoi ai.

Dhe me sa duket thirrjes së babait të Djokovic i janë përgjigjur serbët e Australisë. Në shenjë proteste ata kanë shkuar para hotelit ku po mbahet i ngujuar tenisti.

“Nga do që të shkoj përsëri kthehem tek ti, askush nuk mund të ma rrëmbejë Kosovën nga shpirti im”, dëgjohet të këndojnë serbët protestues.

Lexo edhe :  David Beckham u bën thirrje publike djemve të tij që të bëhen gati për të mbrojtur motrën

Tenisti serb është duke u mbajtur në Park Hotel, një ndërtesë që përdoret nga Qeveria e Australisë për ndalimin e emigrantëve në vend, pasi atij iu refuzua hyrja në Australi të mërkurën.

Të fundit

Presidenciale në SHBA, qëndrimi i kandidatëve për president mbi armëmbajtjen

Dy kandidatët kryesorë për president të Shteteve të Bashkuara vazhduan fushatën këtë javë. Presidenti Joe Biden vizitoi një qytet...

Leipzig nuk gabon në transfertën e Heidenheim dhe ruan vendin e katërt ndaj Dortmund

Leipzig nuk gaboi në transfertë ndaj Heidenheim me miqtë që triumfuan me shifrat 1-2. Leipzig hapi llogaritë e sfidës në minutën e 42 me...

Sipas stinës, këto janë lista e ushqimeve që pastrojnë enët e gjakut

Enët e gjakut luajnë një rol shumë të rëndësishëm në organizëm. Ato transportojnë ushqyesit dhe oksigjenin nga zemra drejt organeve të tjera. Në disa raste, enët...

Cili nga qytetet e Shqipërisë do të ketë rritjen më të madhe të të nxehtit deri në 2040-n

Deri në vitin 2040, Durrësi do të jetë qyteti me rritjen më të madhe të valës së të nxehtit në vendet e Ballkanit Perëndimor. Është...

Operacionet e Policisë, reagon Balla: Po gjurmohen personat me precedentë kriminalë

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka reaguar gjatë ditës së sotme në lidhje me operacionet e fundit të policisë së shtetit, ku janë arrestuar...

Lajme të tjera

Web TV