“Skifterat” shqiptarë vjedhin për të dytën herë shtëpinë e Karim Benzema në Madrid

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

“Vijnë nga vendet e Europës Lindore. Kalojnë disa kohë në Spanjë duke udhëtuar në pjesë të ndryshme të vendit dhe pastaj rikthehen në atdhe deri në verën tjetër”.

Kështu e nis “La Razon” shkrimin për bandat shqiptare që grabisin shtëpitë e njerëzve të pasur në Spanjë. Dhe viktima e fundit e tyre dyshohet se ishte Karim Benzema.

Në 24 janar bëri bujë lajmi se sulmuesit të Realit të Madridit i ishte vjedhur shtëpia gjatë kohës që ai luante kundër Elches në “Bernabeu”. Dhe policia spanjolle ka dyshime të forta se autorët e saj janë një bandë shqiptarësh të famshëm për grabitjet e shtëpive të të pasurve.

Autoritetet kanë dhënë detaje se ngjarja ka ndodhur mes orës 15:00-19:00 të së dielës së shkuar, në momentin kur sulmuesi francez ishte duke luajtur me skuadrën e tij kundër Elches.

Sipas burimeve të policisë, pavarësisht se alarmi ishte aktivizuar, në momentin që pronarët mbërritën në shtëpi, grabitësit ishin larguar. Ata kishin hyrë përmes kopshtit të shtëpisë, e cila ndodhet në zonën rezidenciale të San Sebastian de Los Rejes dhe hynë përmes pishinës.

Policia ka arritur të gjejë gjurmë gjaku në pishinë, e cila mendohet se është e një prej grabitësve. Benzema nuk ka bërë një denoncim ende për sendet e vjedhura.

Kjo, sipas burimeve, sepse mund të jenë vjedhur shifra të mëdha parash kesh dhe në këtë rast nuk i leverdis që të bëhet edhe vetë objekt hetimi nga autoritetet fiskale.

Kjo është hera e dytë që vidhet shtëpia e Benzemasë në Madrid. Për herë të parë ndodhi në shkurt 2019, sërish gjatë një ndeshjeje në “Bernabeu”. Nuk dihet ende nëse bëhet fjalë për të njëjtën bandë. Por, edhe atëherë bëhej fjalë për një bandë shqiptarësh prej 5 personash, 4 shqiptarë dhe një spanjoll.

Të fundit

Ju prezantojmë 5 produktet që nuk e njofin afatin kohor

Mund të qëndrojnë prej vitesh në dollapin tuaj dhe sërish mund t’i konsumoni. Cilat janë pesë nga produktet kryesore...

PS ‘afron’ miratimin e marrëveshjes së emigrantëve

Marrëveshja për emigrantët do të miratohet në seancën plenare të kësaj jave, më 14 dhjetor. Ky është një nga pikat e diskutuara në mbledhjen e...

Rama i ashpër me socialistët: Doni t’ju çoj në zgjedhje të parakohshme?

Burime nga mbledhja e grupit parlamentar të PS, bëjnë me dije se takimi ka nisur me kritikat e kryeministrit Rama në adresë të ligjvënësve...

Bizhutë më te çmuara në botë, fuqia monetare që qëndron mbi shkëlqimin e tyre

Diamanti rozë dhe diamanti i bardhë janë dy lloje të ndryshme të diamantëve, të cilat dallohen nga ngjyra e tyre, por përveç kësaj ka...

Punët më të mira për njerëzit që vuajnë nga depresioni!

Trupi jonë prodhon kortizol kur jemi të stresuar dhe ky hormon ka funksione të ndryshme. Më saktësisht e mirëmban hemostazën e trupit, rregullon shtypjen...

Lajme të tjera

Web TV