E pabesueshme/ Politikani anti-mysliman i vë flakën Kuranit të Shenjtë për Ramazan! (Video)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një ngjarje me të vërtetë tronditëse raportohet në ketë ndodhur në Suedi pasditen e djeshme. Politikani anti-musliman Rasmus Paludan organizoi djegien publikisht të librit të shenjtë të Kuranit në sy të popullit.

E gjithë ngjarja u shoqërua me trazira pasi policia kishte rrethuar dhe mbronte politikanin nga turmat e agravuara. Për pasojë tre policë mbetën të plagosur nga përleshjet.

Pamjet nga vendi i ngjarjes në qytetin e Linkoping në bregun lindor të Suedisë tregonin një makinë që digjej teksa dhjetëra njerëz të maskuar sulmuan makinat e policisë.

“Gjendja ka qenë e agravuar dhe ka pasur sulme kundër policisë në vendngjarje,” tha zëdhënësi i policisë Asa Willsund, duke shtuar se gjërat ishin qetësuar pasi policia ishte tërhequr.

Dy nga oficerët kishin lëndime të lehta, por gjendja e të tretit nuk dihet, tha policia në një deklaratë, duke shtuar se dy persona janë arrestuar.

Trazirat nisën përpara një demonstrate të planifikuar nga politikani danez anti-musliman Rasmus Paludan dhe partia e tij Stram Kurs (Linja e ashpër) që kishte për qëllim të përfshinte djegien e librit të shenjtë mysliman, Kuranit.

Partia e ekstremit të djathtë daneze bëri thirrje për mos-lejimin e muslimanëve për të dalë në zgjedhje. Stram Kursit iu dha leja për të mbajtur demonstratën e tij në lagjen Skaggetorp ku më shumë se 50% e banorëve janë jo vendas.

“Ka persona të maskuar në vendngjarje që po hedhin gurë ndaj policisë”, thuhet në një deklaratë nga policia rajonale, pa identifikuar nëse ata ishin pjesë e protestës së planifikuar apo kundërprotestuesve.

Videot e postuara në mediat sociale treguan të rinjtë që thyenin xhamat e makinave të policisë dhe bërtisnin “Allahu Akbar” (Zoti është më i madhi).

 

View this post on Instagram

 

A post shared by TRT World (@trtworld)

Të fundit

‘Do sjellim ndryshimin për qytetarët e Tiranës’/ Braimllari: Me Këlliçin ulim taksat

Sekretari organizativ i Partisë së Lirisë Endrit Braimllari, njëkohësisht kandidat për Këshillin Bashkiak të Tiranës deklaron se me Belind...

Temperatura nën zero dhe dëborë/ Surprizat e motit për javën e ardhshme

Vendi ynë do të vijojë të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme me origjinë polare gjatë javës që vjen. Depërtimi i...

“Është cënuar siguria kombëtare”/ Gogu: Të nisë urgjent hetimi për Monika Kryemadhin!

Nënkryetari i grupit parlamentar socialist, Toni Gogu u ka bërë thirrje organeve hetimore që të nisin hetimin për deputeten e Partisë së Lirisë, Monika...

Një ditë pasi la spitalin, Papa Françesku kryeson shërbesën e së Dielës

Papa Françesku drejtoi një shërbim të së Dielës së Palmës një ditë pasi u lirua nga spitali pas një periudhe bronkiti dhe i kërkoi...

Veliaj flet për pastrimin në Tiranë/ I dhamë fund tymit kanceroz që vinte nga mbetjet

Kryetari i bashkisë së Tiranë, Erion Veliaj, në videomesazhin e kësaj fundjave jave foli për pastrimin e kryeqytetit. Veliaj tha se institucioni që ai...

Lajme të tjera

Web TV