test

Pse nuk ka qumësht pluhur në SHBA?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Raftet e zbrazëta në supermarkete dhe kërkimet e pafundme në dyqanet online: në Shtetet e Bashkuara nuk ka qumësht pluhur dhe tani është produkti më i diskutueshëm nga prindërit e shqetësuar. Si ishte e mundur që fuqisë kryesore ekonomike në botë i mbaruan furnizimet e një ushqimi të nevojshëm për miliona foshnja?

Kriza e qumështit pluhur për foshnjat në SHBA është zvarritur prej muajsh dhe vjen si pasojë e disa faktorëve që kanë ushtruar presion në zinxhirin e furnizimit të lëndëve të para dhe shërbimeve për të sjellë qumësht formula te konsumatorët. Çështjet e reja kritike si lufta në Ukrainë dhe sanksionet ndërkombëtare i janë shtuar mungesës së fuqisë punëtore të lidhur me pandeminë , të cilat kanë ulur disponueshmërinë dhe kanë fryrë çmimet e disa përbërësve të përdorur në formulën për foshnjat (qoftë pluhur apo lëng).

Për të rritur furnizimin me acide yndyrore të pangopura (“yndyrnat e mira”) të këtyre produkteve, vajra vegjetale si vajrat e lulediellit, sojës, kokosit ose farave të rapit shtohen në një bazë zakonisht të qumështit të lopës. I pari prodhohet kryesisht në Ukrainë dhe Rusi, dhe të tjerët tani janë në super kërkim në tregun global si zëvendësues.

Por kriza e javëve të fundit u ndikua veçanërisht nga tërheqja në fund të shkurtit të tufave të qumështit formulë të prodhuar nga kompania shumëkombëshe Abbott në një fabrikë në Michigan nga e cila fillon shpërndarja në 40 vende të botës. Vendimi u mor nga frika e ndotjes bakteriale të produkteve, pasi 4 fëmijë amerikanë u ndjenë të sëmurë nga pirja e qumështit të prodhuar në fabrikë; dy nga fëmijët vdiqën më vonë.

Sipas raporteve të Time , në mars, një hetim paraprak nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave kishte nxjerrë në pah kushte të papërshtatshme higjienike në uzinën Abbott, pasi disa lloje të bakterit Cronobacter sakazakii u gjetën brenda strukturës. Një hetim i dytë i mostrave të qumështit të sekuestruar, megjithatë, përjashtoi praninë e drejtpërdrejtë të bakterit në shumicën e tufave.

Prandaj, për momentin është e vështirë të thuhet nëse ka pasur një lidhje shkakësore midis qumështit të pirë dhe vdekjeve të dyshuara. Tani agjencia amerikane po punon me kompaninë shumëkombëshe për të rihapur fabrikën në mënyrë të sigurt, por ka disa muaj prodhim të munguar për t’u rikuperuar.

Lexo edhe :  Mozzik flet për krisjen e raportit me Noizy-n

Shumica e foshnjave në SHBA varen të paktën pjesërisht nga formula për foshnjat. Vetëm një në katër nëna në Shtetet e Bashkuara i ushqen fëmijët e tyre ekskluzivisht me qumështin e nënës deri në moshën gjashtë muajshe dhe në Shtetet e Bashkuara, sipas Unicef , pothuajse një e treta e 2.6 milionë të porsalindurve nuk ushqehen kurrë me gji.

Familjet më të prekura nga mungesa e qumështit janë ato që u përkasin pakicave etnike: në SHBA vetëm 17% e grave me fëmijë kanë akses në lejen e lindjes dhe ato me më pak pasuri duhet të kthehen në punë brenda tre muajve nëse nuk duan të humbasin punën dhe pagën e tyre. Në këto kushte, vazhdimi i ushqyerjes me gji është i vështirë dhe qumështi formulë është i domosdoshëm.

Familjet me të ardhura të ulëta janë gjithashtu përfituesit kryesorë të programeve federale të mbështetjes së ushqyerjes me gji dhe të ushqyerjes, si Programi Special i të ushqyerit plotësues për gratë, foshnjat dhe fëmijët (WIC), ofruesi kryesor i të cilit është Abbott.

Në të gjitha këto situata, mundësia për të blerë formula për foshnjat është bërë një sukses: sipas Washington Post , stoqet e produkteve të formulave ishin 43% më të ulëta se zakonisht në javën e parë të majit; në Iowa, Dakota e Jugut, Dakota e Veriut, Misuri, Teksas dhe Tenesi, gjysma e markave të këtij ushqimi të nevojshëm për fëmijë u shitën plotësisht . Paniku i rafteve të zbrazëta, të cilin e kemi njohur tashmë gjatë pandemisë , ka sjellë edhe grumbullimin e rezervave duke rralluar më tej rezervat në sportele.

FDA po punon me kompanitë lider në këtë sektor për të maksimizuar prodhimin veçanërisht të formulës për foshnjat me formulime speciale, të përshtatshme për fëmijët me alergji dhe më të vështira për t’u gjetur edhe në kushte normale. Agjencia do të sigurojë fleksibilitet më të madh në standardet e ngurta të miratimit për mallrat e importuara për të lehtësuar mbërritjen në SHBA të qumështit formulë të prodhuar diku tjetër, por puna e saj është subjekt i kritikave sepse, siç thuhet, nuk është bërë mjaftueshëm për të shmangur këtë situatë.

 

Të fundit

Të njohurat dhe të panjohura e paktit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut

Presidenti rus Vladimir Putin dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un thanë se partneriteti i ri strategjik...

Zhvillimet në PD/ Gjekmarkaj: Të gjejmë modusin të mos përjashtojmë njëri-tjetrin

Nënkryetari i PD-së, Agron Gjekmarkaj, tha nga studio e “Open” në News24 se pas vendimit të Gjykatës së Apelit sot kemi vetëm një Parti...

“Hysaj ka bërë dje vetëm një gabim”, Josa analizon mbrojtjen

Trajneri i njohur, Mirel Josa ishte i ftuar në “Euro 24”, në News 24, në emisionin e drejtuar nga Trevisa Tufa, ku analizoi mbrojtjen...

E rëndë në Itali/ Punëtori shqiptar plagoset me thikë

Një ngjarje e rëndë është regjistrua në Itali në Via Mulino da Capo di Giulianova. Një 34-vjeçar shqiptar është plagosur me thikë nga një...

Sa nxehtësi mund të durojë trupi i njeriut?

Vdekjet nga nxehtësia janë bërë mjaft të zakonshme dhe ndërsa bota nxehet, mund të bëhen edhe më të zakoshme nëse nuk zhvillohet një plan...

Lajme të tjera

Web TV