Konferenca Antikorruspion, Matuella: BE dëshiron çeljen e negociatave me Shqipërinë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Drejtorja në detyrë për Ballkanin Perëndimor, Michaela Matuella theksoi gjatë fjalës së saj në “Konferencën Antikorrupsion” se BE-ja dëshiron që Shqipëria të bëhet pjesë familjes së madhe.

“ Konferenca Antikorrupsion vjen në një moment shumë të mirë për angazhimin e Shqipërisë për të trajtuar këtë fenomen, për angazhimi për negociatat Shqipëria është në angazhimin më të lartë. nBE-ja dëshiron që Shqipëria të jetë pjesë e BE-së si edhe gjithë Ballkanin Perëndimor.

Pavarësisht ecurisë se reformës në drejtësi, kjo nuk do të thotë se nuk ka problemë dhe sfida. Dëshirojmë që negociatat të çelen me Shqipërinë.
Shqipëria duhet të konsolidoje më tej këto rezultate.

Është bërë shumë punë që e kanë ndihmuar Shqipërinë në hartën e vendeve kurajoze. Shqipëria ka bërë një ndryshim thelbësor. Puna e vështirë e institucioneve të vetingut ka vijuar për të arritur rezultatet që janë kërkuar nga Shqipëria. Shqipëria jo vetëm që i ka përmbushur këto kushte që i janë dhënë. Mund të mbështeteni te ne, do të vazhdojmë të mbështesim Shqipërinë për anëtarësimin në BE”, tha Michaela Matuella.


Të fundit

Sizmiologu i famshëm grek flet mbi tërmetet e fundit: Çfarë e pret rajonin

Sizmiologu kontravers grek Akis Tselentis ka bërë disa paralajmërime në lidhje me tërmetet e fundit në zonën e Evias...

Samiti i 6 dhjetorit në Tiranë/ Xhaçka: Flet për ndryshime madhore gjeopolitike të BE

“Fakti që Samiti BE-Ballkani Perëndimor do të mbahet në Tiranë, në rajonin e Ballkanit Perëndimor, flet për një sërë ndryshimesh madhore në kuptimin gjeopolitik...

Shqipëria lë pas vendet e botës, Rama: Rritja më e madhe e turizmit nga viti 2019

Kryeministri Edi Rama ka thënë se Shqiëpria është e para për rritjen e turizmit krahasuar me vitin 2019, kur filloi pandemia e COVID-19. Rama ka...

VIDEO/ Publikoi SMS me Neymar, Fero i jep fund martesës me Arbenitën?

Neymar ka krijuar një trend viral të TikTok të cilit së fundmi i është bashkuar edhe Arbnita Ismajli. Por gjat ëkëtij trendi modelja ka...

Me parulla komuniste dhe foton e Enver Hoxhës, nostalgjikët e diktatorit kryejnë homazhe

Shqipëria feston sot ditën e Çlirimit, teksa përkujtohen dëshmorët që kanë dhënë jetën për liri. Si çdo vit, nostalgjikët ndaj diktatorit Enver Hoxha kanë marrë...

Lajme të tjera

Web TV