test

Mbi 3000 fëmijë/ Shqiptarët surprizojnë britanikët, hyjnë në “top 10” e prindërve të huaj

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shqiptarët nuk reshtin së surprizuari britanikët! Këtë herë nuk është aspak i ngjashëm me rastin e grupeve shqiptare që trafikojnë emigrnatë me gomone në kanalin e “La Manshit’.

Sipas Zyrës Kombëtare të Statistikave në Mbretërinë e Bashkuar, më shumë se 3 mijë fëmijë u lindën vitin e kaluar nga nënat shqiptare. Kjo i fut shqiptarët mes prindërve të huaj më të zakonshëm në Britani.

Shifrat e reja kanë shtruar pyetjet se sa është popullata shqiptare në Britani, shkruan Daily Mail. Deri më tani sipas shifrave zyrtare thuhet se është 50 mijë.

Sa i përket lindshmërisë në Britani, një dekadë më parë shqiptarët ishin në vendin e 41 në Britaninë e Madhe si prindërit e huaj më të zakonshëm.

Por tashmë, nënat shqiptare kanë kaluar në vendin e 10. Ndërsa baballarët renditen në vendin e 8.

 

Të fundit

“Të dua”/ Ilnisa dhe Meriton “arratisen” me njëri-tjetrin

Çifti Ilnisa-Meriton, romanca e të cilëve nisi brenda shtëpisë së “BBV3”, kanë qenë tepër të komentuar dhe pas daljes...

“Përballja” Kurti-Vuçiç, ja kur do të jetë rikthimi në Bruksel

Albin Kurti kthehet në Bruksel përballë Aleksandër Vuçiç. Kryeministri i Kosovës do të takohet me presidentin serb më 26 qershor në kuadër të dialogut...

“E di o shpirt që të kam mërzitur…”, thumbon Xhensila Myrtezaj

Këngëtarja Xhensila Myrtezaj dhe Bes Kallaku prej kohësh janë në qendër të vëmendjes së medias rozë. Kjo për shkak se dyshja i kanë dhënë...

Digjet Greqia! Më shumë se 300 vatra zjarri brenda 24 orëve të fundit

Greqia po përgatitet për atë që pritet të jetë një sezon i gjatë zjarresh i nxitur nga një qershor i nxehtë pa precedentë, sipas...

Luftë për vendin e parë në grupin B, formacionet zyrtare të supersfidës Spanjë-Itali

Spanjë-Itali do të mbyllin javën e dytë të Grupit B në Kampionatin Europian, Gjermani 2024, grup në të cilin është pjesë edhe Shqipëria. Ndërsa jemi...

Lajme të tjera

Web TV