Nuk janë të gjithë njësoj/ Si të blini sigurimin e duhur për shtëpinë tuaj

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rëndomt bëjmë investime të mëdha për të blerë një banesë apo ndërtuar një shtëpi, ndërsa harrojmë ta sigurojmë atë!

Sigurimi i shtëpisë mundëson që për humbjet financiare të shkaktuara nga dëmtime të ndryshme t’ju kompensohen humbjet financiare dhe prona juaj të kthehet në gjendjen para ngjarjes.

Shqipëria është mjaft e ekspozuar ndaj përmbytjeve dhe ndodhet në zonën e rrezikut sa i përket lëkundjeve sizmike, dukuri që nuk është në dorën tonë. Por ajo që ne mund të parandaloni, janë kostot financiare që le pas një tërmet, zjarr, përmbytje, stuhi etj.

Sigurimi i shtëpisë përfshin disa lloje mbulimi:

MBULIMIN E BANESËS: E gjithë ndërtesa dhe të gjitha punimet me mure e me dritare, duke përfshirë edhe dritaret e bravat, si dhe themelet e bodrumeve;

MBULIMIN E PASURIVE PERSONALE: Mobilje, orendi, pajisje…

Nga cilat rreziqe mund të sigurohet? 

Zjarri që nënkupton djegien me flakë të të mirave materiale, jashtë një vatre të përshtatshme, që mund të zgjerohet e të përhapet”;

Rrufeja që nënkupton shkëndinë elektrike të shkaktuar nga një rritje tensioni (volt) ose intesiteti (amper), si rrjedhojë e një ndryshimi të madh të një reje, o të një reje e ajrit përreth ose të tokës;

Eksplozioni që nënkupton zhvillimin e gazrave ose avujve me temperaturë të lartë e të tensioneve, shkaktuar nga reaksionet kimike, dhe zgjatet vetë me shpejtësi të madhe;

Rënie avionesh, pjesëve të tyre ose gjërave që transportohen nga to;

Tërmeti;

Përmbytja, shirat, breshëri;

Rredhja e tubacioneve të ujit të shkaktuara nga prishja e tubacioneve nga i ftohti ose mbipresioni i ujit;

Mbingarkesa me dëborë që nënkupton rënien e plotë ose të pjesshme e çatisë ose të mure të shkaktuara nga mbingarkesa me bore);

Vjedhja;

Përgjegjësinë ndaj Palëve të treta (dëme që i shkaktoni palëve të treta si komshinj ose të afërm që mund të jenë të pranishëm gjatë një aksidenti brenda shtëpisë tuaj).

A është një policë sigurimi e shtëpisë më e lirë, më e mirë?

Kur vjen fjala për blerjen e sigurimit të shtëpisë, a duhet të zgjidhni cilëndo kompani që ju del përpara me çmimin më të ulët të sigurimit të shtëpisë?

Kur ne shkojmë në një dyqan rrobash, është e lehtë të krahasojmë ndërmjet një trikoje kashmiri kundrejt një trikoje me poliestër, por si mund t’i krahasojmë policat e sigurimit me cilësi të lartë, veçanërisht kur ka kaq shumë kompani që ofrojnë sigurimin e shtëpisë nga të cilat ju mund të zgjidhni?

Kosto mesatare e sigurimit të shtëpisë në Shqipëri është 1 euro për metër katror në vit. Por për të kuptuar se si të zgjidhni sigurimin e një cilësie të lartë dhe një police me çmim të mirë, më poshtë do të gjeni shpjegimin se si funksionon sigurimi i shtëpisë dhe se çfarë do të merrni në këmbim të asaj që jeni duke paguar për sigurimin e shtëpisë tuaj.

Çfarë e bën një policë sigurimi unike për ju?

Çmimi i sigurimit të shtëpisë mund të variojë në mënyrë të konsiderueshme, në varësi të faktorëve të tillë si gjendja e shtëpisë dhe vendndodhja, pjesa e zbritshme e policës, rreziqet e mbuluara që mund t’ju nevojiten.

Tre faktorët kryesorë që ndikojnë koston e primeve të sigurimit të shtëpisë:

Kushtet e motit dhe nentokës në qytetin tuaj. Qytetet me risk më të madh të katastrofave natyrore përgjithësisht kanë prime më të larta.

Lexo edhe :  Celine Dion tregon se i është rrezikuar jeta nga përdorimi i valiumit

Materialet me të cilat është ndërtuar shtëpia juaj. Sa më shumë shanse që të ketë shembja apo dëmtimi i shtëpisë suaj nga katastrofat natyrore aq më i lartë do të jetë primi i sigurimit të shtëpisë suaj. Kjo merr në llogari çdo gjë nga materialet e përdorura, për shembull, për çatinë, dhe deri tek forma e çatisë suaj.

Historia e humbjeve në zonën ku ju jetoni. Duke qenë se sigurimi i shtëpisë mbulon gjithashtu edhe gjërat që ju keni në zotërim, mundësia që gjërat tuaja të vidhen do të përcaktojnë gjithashtu edhe riskun tuaj. 

A ndikon mbulimi në çmimin e sigurimit?

Mbulimi me sigurim ju mbron nga zjarri, eksplozioni, rrufeja, katastrofat natyrore si Tërmet, Përmbytje, Rrëshqitje Toke apo Stuhi, Thyerje xhamash, Vjedhje që mund t’i ndodhin pronës suaj.

Sigurisht, vlera e vet shtëpisë suaj do të ndikojë në çmimin e policës suaj të sigurimit. Nëse ju jetoni në një shtëpi me rifinitura të një cilesië të lartë dhe pajisje shtëpiake shumë të shtrenjta, ju do të duhet që të paguani një prim vjetor më të lartë i cili do të llogarisë kostot e rindërtimit të shtëpisë suaj në rast fatkeqësish natyrore dhe aksidentale.

A mund të kem ulje për policën time?

Ka vetëm disa mënyra se si ju mund të merrni një çmim më të ulët të policës së sigurimit të shtëpisë suaj.

Po ju përmendim disa aspekte të minimizimit të riskut:

Nëse ju keni sistem mbrojtje ndaj zjarrit, alarm zjarri, ose alarm për hyrje të paautorizuar në shtëpi, këto mund të shërbejnë si një mënyrë për ulje çmimi pasi tregon se ju si pronar kërkoni që të ruani sigurinë e shtëpisë suaj dhe kështu ju paraqisni një risk më të ulët për kompaninë e sigurimit.

Historia e dëmeve: Nëse ju keni pasur dëme në të shkuarën, zakonisht çmimi juaj do të rritet përveç pjesës së zbritshme ose nëse ajo që ka ndodhur është menaxhuar nën kontrollin tuaj.

A jeni gati për të blerë?

Gjatë krahasimit të çmimeve të sigurimit të shtëpisë, krahasoni çdo policë në detaje përpara marrjes së një vendimi, duke përfshirë pjesën e zbritshme, shtesat, apo limitet e mbulimit.

Sigurisht, çmimi është i rëndësishëm, por nuk ia vlen që të blini një policë të lirë që nuk ju fal paqen e mendjes.

PSE SIGAL UNIQA?

Gjatë vitit 2021, vetëm në Sigurimet e Pronës, SIGAL UNIQA ka paguar te klientët e saj mbi 3 milionë euro dëmshpërblime. Ndërkohë, vetëm gjatë këtij 6-mujorit të parë të këtij viti, vetëm për Sigurimin nga Zjarri, SIGAL ka paguar te klientët e saj mbi 700 mijë euro dëmshpërblime.

Kjo ka bërë që SIGAL UNIQA Group Austria të jetë lidere në treg, duke zënë 53.44% të tij me një rritje prej 6% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, thekson AMF në raportin mbi ecurinë e tregut të sigurimeve në Shqipëri për periudhën janar-qershor 2022.

ZGJIDH ONLINE një nga PAKETAT E SIGURIMIT që ofron SIGAL UNIQA me vetëm një klik në: https://sigal.com.al/pasuri-dhe-garanci/sigurimi-i-prones-dhe-pergjegjesise/sigurimi-i-shtepise/

Nëse doni të siguroheni ka vetëm 1 emër, SIGAL UNIQA Group Austria…

Për çdo pyetje apo paqartësi, kontaktoni në:

Whatsapp: +355 68 606 2829

E-mail: info@uniqa.al

Të fundit

Miti i PD-së dhe realiteti demokratik

Nga Ben Andoni Mbas një sage të stërgjatë mori fund realiteti i vulës për dy pjesët e ndara organike të...

Konflikti brenda PD-së, Veliaj: I kemi mundur, me vulë dhe pa vulë

Partia Socialiste e ka mundur Sali Berishën si me vulë, ashtu edhe pa vulë, të bashkuar ose copë e çikë. Me këtë mesazh iu...

Evropiani në Gjermani, 16 punonjës të policisë shqiptare pjesë e masave të sigurisë

Policia e Shtetit do të japë kontributin e saj për garantimin e sigurisë gjatë Kampionatit Evropian të Futbollit, që nis sot në Gjermani. Për një...

FOTO/ PD bën ndryshimin e papritur, banderola që ‘habiti’ të gjithë

Kampionati Europian i Futbollit do të nisë mbrëmjen e sotme me sfidën hapëse Gjermani-Skoci. Ndërsa, nesër do të luajë edhe Kombëtarja Shqiptare e Futbollit, e...

Basha: Sali Berisha nuk e rrëzon dot Edi Ramën, do rinisim gjyqin për vulën e PD

Lulzim Basha ka dale para mediave diten e sotme duke deklaruar se do te vijoje kalvarin gjyqesor per vulen dhe logon e Partise Demokratike...

Lajme të tjera

Web TV