Mjeku i dha lajmin e trishtë, prindërit i plotësojnë dëshirën ‘e fundit’ fëmijëve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një familje kanadeze prej gjashtë anëtarësh ka nisur një udhëtim njëvjeçar rreth botës përpara se vajza, 12 vjeçe dhe djemtë, 7 dhe 5 vjeç, të humbasin shikimin për shkak të një gjendje të rrallë gjenetike.

Prindërit zbuluan në vitin 2018 se vajza e madhe, Mia Lemay-Pelletier kishte retinitis pigmentosa, që mund ta linte të verbër në të 30-at. Vitin e ardhshëm vëllezërit e saj, Colin dhe Laurent, u diagnostikuan të njëjtën sëmundje.

“Daily Mail” shkruan se djali i dytë, Leo, nuk kishte problemin e motrës dhe vëllezërve të tij.

Prindërit nisin një udhëtim nëpër botë me

Aktualisht nuk ka asnjë kurë apo trajtim efektiv për të ngadalësuar përparimin e gjendjes. Edith Lemay dhe Sebastien Pelletier theksojnë se fëmijët e tyre mund të jenë “plotësisht të verbër së shoejti”.

Për CNN, Lemay tha se kur specialisti i Mia-s rekomandoi që ajo të krijonte “kujtime vizuale”, nëna kuptoi se ekzistonte një mënyrë vërtet e pabesueshme që ata mund të bënin këtë për të dhe për fëmijët e tjerë. “Mendova, ‘Nuk do t’i tregoj asaj një elefant në një libër, do ta çoj për të parë një elefant të vërtetë. Dhe unë do ta mbush kujtesën e saj vizuale me imazhet më të mira, më të bukura që mundem.”, tha Lemay. Ajo dhe burri i saj shpejt filluan të bëjnë plane për të kaluar një vit duke udhëtuar nëpër botë me fëmijët e tyre. Qëllimi i tyre është të fokusohen në pamjet – kafshët, florën dhe faunën – dhe të përjetojnë gjëra që nuk do të mund t’i bënin në shtëpi.

Prindërit nisin një udhëtim nëpër botë me

Ata filluan udhëtimin e tyre në Namibi. Më pas, ata u nisën për në Zambia dhe Tanzani, përpara se të zbarkonin në Turqi për një muaj. Familja më pas mori rrugën për në Mongoli, përpara se të shkonte në Indonezi. “Udhëtimi është diçka nga e cila mund të mësosh.

Lexo edhe :  Çfarë ndikimi ka kafeja e zezë (turke) në shëndetin tonë

Prindërit nisin një udhëtim nëpër botë me

Prindërit nisin një udhëtim nëpër botë me

Prindërit nisin një udhëtim nëpër botë me

Prindërit nisin një udhëtim nëpër botë me

Prindërit nisin një udhëtim nëpër botë me

Prindërit nisin një udhëtim nëpër botë me

Të fundit

Pse Mitsotakis kandidoi Belerin për eurodeputet? Mediat greke zbardhin prapaskenat

Një ditë pas publikimit të lajmit për kandidimin e Fredi Belerit nga partia “Demokracia e Re” për zgjedhjet europiane...

Olaf Scholz takohet me Xi Jinping, dy liderët bëjnë thirrje për bashkëpunim

Në fillim të takimit me kancelarin Scholz, presidenti kinez Xi Jinping bëri thirrje për bashkëpunim të ngushtë mes dy vendeve. Së bashku, ne mund...

Dumani hedh poshtë deklaratat e Ilir Metës: S’e kam njohur kurrë McGonigal!

Kreu i SPAK reagon lidhur me akuzat e forta nga ish presidenti Ilir Meta dje në një studio televizive. Unë nuk e kam takuar kurrë McGonigal. Gjithçka...

“Bypass-i” i Radhimës, gati në qershor/ Lehtëson ndjeshëm trafikun në sezonin turistik

Në prag të sezonit turistik ByPass i Radhimës do të hapet për qarkullimin e mjeteve. Ky investim është pjesë e rrugës Vlorë-Orikum, dhe ka një...

“Romeo nuk shkon në finale”/ Gazetari e thotë troç: Heidi është lojtare më e fortë

Ronaldo Sharka, ish-banor i ‘Big Brother VIP Albania’ ka bërë një analizë të lojës së deritanishme. Teksa ishte i ftuar mëngjesin e sotëm në...

Lajme të tjera

Web TV