Gjithçka ndryshoi pas vdekjes së Elizabeth! Zbulohen monedhat me portretin e Charles

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Janë zbuluar monedhat e reja me portretin e mbretit Charles, që do të hyjnë në qarkullim brenda disa javësh.

BBC News publikoi një foto të monedhave dhe një kurorë përkujtimore prej 5£ që përfshin një imazh të Mbretit nga skulptori britanik Martin Jennings.

Monedhat ndjekin traditën shekullore me monarkun që ndodhet në anë të kundërt me paraardhësen e tij.

Ashtu si me mbretërit e mëparshëm britanikë, dhe ndryshe nga Mbretëresha, ai nuk mban kurorë.

Nga fillimi i vitit të ardhshëm, monedhat nga 1p deri në £2, të cilat përdoren në jetën e përditshme, do të qarkullojnë duke mbajtur të njëjtin imazh të mbretit Charles.

Ato do të dërgohen kur të jetë e nevojshme për të zëvendësuar monedhat e vjetra të dëmtuara dhe të konsumuara dhe për të mbuluar çdo kërkesë shtesë.

Portreti zyrtar u krijua për t’i dhënë një pamje reale Mbretit, dhe e njëjta gjë vlen edhe për mbishkrimin.

Monarkët e mëparshëm britanikë janë shënuar në mbishkrim duke përdorur versionin latin të emrit të tyre. Megjithatë, monedhat e reja thonë Charles III në vend të Carolus.

 

Të fundit

Pritjes i vjen fundi/ Nisin përgatitjet për “BBV3”, ja pamjet brenda shtëpisë (Foto)

Big Brother Vip Albania” është spektakli më i ndjekur në Shqipëri, ku banorët transmetojnë shumë emocione të forta teksa...

“Më duhen 8 mijë euro”/ Gazetari publikon mesazhet, si Naim Murseli kërkonte para borxh

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës dhe gazetari Milaim Zeka ka deklaruar se babai i Naim Murselit ka ndryshuar qartë qëndrim në lidhje me vrasjen...

Një iranian thyen rekordin, vendos 88 lugë të balancuara në trupin e tij

Një burrë iranian theu rekordin e tij botëror Guinness duke balancuar 88 lugë në vende të ndryshme në trupin e tij. Abolfazl Saber Mokhtari,...

VIDEO/ Ngjarje e jashtëzakonshme, presidenti i klubit turk grushton arbitrin kryesor

E pazakontë, e turpshme dhe për të ardhur keq: Presidenti i skuadrës turke, Ankaragucu, bën veprimin e papërgjegjshëm dhe të dënueshëm në fushën e...

Nis studimi i terapisë së kombinuar të kancerit “mRNA”

Kompanitë farmaceutike kanë filluar ditën e sotme fazën e fundit të provave për trajtimin e kombinuar të kancerit “mRNA”, i cili konsiston në përdorimin...

Lajme të tjera

Web TV