12 tetor 1918/ Zjarri i pabesueshëm në Shtetet e Bashkuara, digjen 453 njerëz

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Zjarri i Cloquet ishte një zjarr i madh pyjor në Minesotën veriore, Shtetet e Bashkuara në 12 tetor 1918, i shkaktuar nga shkëndija në hekurudhat lokale dhe kushtet e thata. Zjarri la të shkatërruar pjesën më të madhe të kontesë Carlton perëndimore, duke prekur më së shumti Moose Lake, Cloquet dhe Kettle River. Cloquet u godit më së shumti nga zjarret. Ishte fatkeqësia më e keqe natyrore në historinë e Minesotës për sa i përket numrit të viktimave në një ditë të vetme. Në total, 453 njerëz vdiqën dhe 52,000 njerëz u plagosën ose u zhvendosën, 38 komunitete u shkatërruan, 250,000 hektarë (100,000 ha) u dogjën dhe 73 milion dollarë (1,315 miliardë dollarë në 2022 dollarë amerikanë) u pësuan dëme pronësore. Trembëdhjetë milionë dollarë në ndihmë federale u disbursuan.

Qarku Carlton ishte i njohur për industrinë e saj të prerjeve gjatë fillimit të shekullit të 20-të. Ngjashëm me zjarret e tjera në pyje, fatkeqësia ndodhi në tokë të thatë dhe të korrur, e cila ishte e ndjeshme ndaj shkatërrimit të mundshëm nga zjarri. Fuqia punëtore kryesore që punësonte shumicën e zonës ishte industria e prerjeve. Hekurudha, e cila erdhi në zonë në 1870, ishte një nxitje e madhe për industrinë e prerjeve.

Më 10 tetor 1918, dy burra që punonin pranë një hekurudhe në veriperëndim të Cloquet panë një tren pasagjerësh që kalonte pranë anës dhe shumë shpejt pas kësaj zbuluan një zjarr që digjej nëpër bar dhe grumbuj druri. Zjarri nuk mund të frenohej dhe deri më 12 tetor, zjarret ishin përhapur në veri të Minesotës.

Të fundit

Inter mposht Atalantën dhe siguron pjesëmarrjen në Champions në sezonin e ardhshëm

Inter ka siguruar matematikisht kualifikimin në Champions League, pas fitores 3-2 në shtëpi ndaj Atalantës. Skuadra e Inzaghit pozicionohet...

Mbyllet në barazim Strasbourg-PSG, parizienët shpallen kampion të Ligue 1 për herë të 11

PSG fiton për herë të 11-të në histori titullin kampion në Francë. Skuadra pariziene e siguroi matematikisht vendin e parë një javë para fundit...

Tensionet në veri, Sveçla në Leposaviç: Këtu është Republikë e Kosovës

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, sot ishte për vizitë në Leposaviç, ku u prit nga kryetari i ri i komunës,...

Ish diplomati amerikan Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes

Ish sekretari amerikan i Shtetit dhe këshilltari presidencial Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes këtë të shtunë, duke kapërcyer për jetëgjatësinë shumë bashkëkohës...

Historike/ Luton Town mposht Coventryn dhe rikthehet në Premier League pas 31 vitesh

Luton Town do të luajë në edicionin e ardhshëm (i 32-ti) në Premier League, pasi mposhti 6-5 në ruletën e penaltive Coventry-n, në finalen...

Lajme të tjera

Web TV