NATO ngre alarmin: Irani mund të dërgojë raketa balistike në Rusi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se Irani mund ta furnizojë Rusinë me raketa balistike dhe drone për t’i përdorur në luftën e tij në Ukrainë.

Ukraina dhe aleatët e saj perëndimorë, përfshirë SHBA-në, thanë se Teherani tashmë kishte dërguar drone në Rusi .

Të martën, u raportua se Irani po përgatiste një dërgesë prej 1000 raketash dhe dronësh të destinuar për Rusinë.

“Ne e shohim Iranin duke ofruar drone dhe duke konsideruar dërgesat e raketave balistike në Rusi ”, tha Stoltenberg.

“Kjo është e papranueshme. Asnjë vend nuk duhet të ofrojë mbështetje për Moskën në këtë luftë të paligjshme”, shtoi ai.

Ukraina ka thënë se rreth 400 dronë iranianë janë përdorur tashmë kundër popullsisë civile të Ukrainës, mirëpo kjo akuzë është hedhur poshtë nga Irani.

Të fundit

Alibeaj i përgjigjet Berishës: Një mendësi komuniste mund ta përdhosi kujtimin e heronjve

Kryetari i Komanduar i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj ka përkujtuar 2 prillin e 32 viteve më, ku humbën jetën...

“14 maji”/ Berisha: Sot mjerisht në monizëm, Alibashat nuk kanë merituar asnjë mbështetje

Sali Berisha tha është penduar për mbështetjen që i ka dhënë më parë Lulzim Bashës dhe Enkelejd Alibeajt duke i cilësuar përsëri si “pengje”.  “Ska...

Masakra e 2 Prillit/ Meta: Të vendosur për të mbrojtur amanetin e martirëve

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta iu është bashkuar reagimeve për demonstratën e 2 prillit të 1991 ku humbën jetën 4 qytetarë, martirë...

“Më hodhi diçka në pije”/Qetsori zbulon sherrin e vjetër me Bledin: Do ja rregulloj unë..

Teksa askush nuk e priste largimin e Olta Gixharit nga shtëpia më e famshme në Shqipëri, banorët patën mbrëmë edhe një të papritur tjetër. Në...

‘Do sjellim ndryshimin për qytetarët e Tiranës’/ Braimllari: Me Këlliçin ulim taksat

Sekretari organizativ i Partisë së Lirisë Endrit Braimllari, njëkohësisht kandidat për Këshillin Bashkiak të Tiranës deklaron se me Belind Këlliçin kryetar bashkie ne do...

Lajme të tjera

Web TV