E pazakontë! “Moda” e re në Angli, hiri i të vdekurve shpërndahet në ajër me dron

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një ish-pilot i Forcave Ajrore Britanike ka nisur një biznes të çuditshëm, por fitimprurës: të shpërndajë me dron në ajër hirin e personave të vdekur. Christopher Mace, themelues i kompanisë “Aerial Ashes”, thotë se është frymëzuar në këtë biznes ngaqë përhapte në det hirin e shokëve të ushtrisë.

Për momentin, shërbimi ofrohet vetëm në një zonë të kufizuar në Anglinë qendrore, por plani është që të zgjerohet në të gjithë ishullin, pas partneritetit me shtëpinë funerale “A.W. Lymn”. “Përhapja e hirit në ajër duket spektakolare dhe është një kujtim i mirë për familjet”, thotë Mace për BBC. “Kemi përhapur hirin e të vdekurve në kampuse universitare, lumenj dhe fusha”. “Disa nga familjarët ndihmojnë edhe në procesin e kalimit të hirit në pajisjen që lidhet me dronin. Madje disa duan edhe të mësohen me dronin në mënyrë që ta kryejnë vetë procesin e shpërndarjes së hirit.

Dronët po përdoren gjithmonë e më shumë në biznesin e shërbimeve funerale dhe njerëzve po iu ofrohet mundësia që të filmojnë nga qielli lamtumirën e fundit ndaj të dashurve të tyre. “Gjithçka nisi nga kërkesa e një familjeje”, thotë për BBC Neil Reeves, drejtori i shtëpisë funerale “A.W. Lymn”. “E kemi përdorur për disa funerale që prej atëherë. Familjarët na thonë çfarë duan, por e vetmja gjë që nuk bëjmë është filmimi me dron mbi gropën e varrit të hapur me arkivolin brenda, për respekt”.

Të fundit

U aludua se mund të jetë kandidate e opozitës për kryeministre, Jorida Tabaku shuan zërat

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku e ftuar në një program televiziv, u pyet rreth zërave se ajo mund...

Bardhi i propozoi për martesë, Sara tregon kush e zgjodhi unazën

Sara Gjordeni dhe këngëtari Bardhi së shpejti do të bëhen prindër. Ish-banorët e Big Brother, dashurinë e tyre ata do ta kurorëzojnë dhe me...

Olta Boka bëhet nënë për herë të dytë, ja emri që ka zgjedhur për vogëlushin

Këngëtarja e njohur Olta Boka këtë të shtunë është bërë nënë për herë të dytë. Ajo ka sjellë në jetë një djalë. Vetë këngëtarja ka...

Skemat lehtësuese të OSHE për klientët debitorë: Në prill u mbyllën 677 aktmarrëveshje

OSHE ka implementuar prej 3 prillit disa skema të reja lehtësuese me qëllim shlyerjen e detyrimeve të papaguara nga klientët debitorë. Sipas kompanisë deri më...

Presidenciale në SHBA, qëndrimi i kandidatëve për president mbi armëmbajtjen

Dy kandidatët kryesorë për president të Shteteve të Bashkuara vazhduan fushatën këtë javë. Presidenti Joe Biden vizitoi një qytet amerikan që po përballet me...

Lajme të tjera

Web TV