Trajneri i Anglisë, Southgate ngre në qiell Maguiren: “Një futbollist fantastik me topin”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kur Anglia shpalli listën përfundimtare për Kupën e Botës, shumë fansa të futbollit, sidomos anglezë, u çuditën kur mes emrave të tjerë panë edhe atë të Harry Maguire. Qendërmbrojtësi anglez ka humbur vendin e titullarit te Manchester United pas një sezoni për t’u harruar, por “gafat” e tij nuk janë argument për trajnerit e “Tre Luanëve” për të mos e grumbulluar në këtë event të rëndësishëm të futbollit. I pyetur se pse ka kaq shumë besim te ky futbollit, Southgate u përgjigj:

“Besnikëria vjen nga performancat me kalimin e kohës. Dhe të dish që të luash për Anglinë është një përvojë ndryshe nga çdo tjetër. Lojtarët duhet të jenë në gjendje ta kuptojnë atë. Ata që kanë qenë këtu më gjatë, e dimë se ata mund ta bëjnë këtë. Cilat janë pikat e tij të forta? Epo, teknikisht, është një futbollist fantastik me topin.”

Dhe lëvdatat për Maguire nga Southgate formojnë një listë të gjatë.

“Është lider, shumë i fortë në skuadër. Statura e tij fizike, duelet ajrore…, ne nuk kemi asnjë tjetër me atë fizik. Dhe sigurisht, kuptohet në mënyrë të shkëlqyer me lojtarët e tjerë në mbrojtje.”

Tifozët e Anglisë po kryqëzojnë gishtat që të mos shohin në “Katar 2022” atë Maguire që kanë parë kohët e fundit te Manchester United.

Të fundit

Pse duhani kushton më lirë në Shqipëri?

Duhanpirja në Shqipëri vijon të mbetet në nivele të larta ku pothuajse gjysma e meshkujve konsumojnë duhan. Niveli i...

1 në 5 adoleshent obez. Shkak kequshqyerja dhe mungesa aktivitetit fizik

Raporti i fundit i hartuar nga organizata botërore e shëndetësisë në europë përfshirë edhe Shqipërinë ka nxjerr në pah se shifrat e obezitetit janë...

Vendet e lira të punës/ Vetëm 7.6% e tyre kërkojnë arsim të lartë

Më datën 21 maj, Agjencia Kombëtare e Punësimit shpalli rreth 2010 vende të lira pune në të gjithë vendin, por nga përpunimi i të...

Rita Lati rrëfen historinë e trishtë: Kam humbur një vajzë, ishte identike me Rozën!

Aktorja Rita Lati ka rrëfyer historinë e trishtë të jetës së saj, teksa zbuloi se ka humbur një vajzë. Artistja ka treguar se vogëlushja erdhi...

Shkencëtarët kanë zbuluar një planet që mund të jetë i banueshëm

Dy ekipe shkencëtarësh kanë zbuluar një planet teorikisht të banueshëm, më të vogël se Toka, por më i madh se Venusi, që rrotullohet rreth një ylli...

Lajme të tjera

Web TV