Rinovimi i Leo Messit, PSG në probleme serioze me bilancin e klubit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga njëra anë dëshira për ta mbajtur, nga ana tjetër problemet me bilancin. Me pak fjalë është një ekuacion jo dhe aq i thjeshtë ai që ndërthur rinovimin e Leo Messit dhe shtrëngimet e fair-play financiar për PSG, që është e detyruar të reduktojë zërin e pagave në buxhet. Gjithsesi tratativa me argjentinasin është e avancuar dhe vazhdon, sipas sinjaleve që vijnë nga Parisi ku drejtori sportiv Luis Campos deklaroi: “Po flasim me Messin, do të kisha dëshirë të qëndronte”.

Gjithsesi procesi nuk mund të jetë i garantuar, pasi klubi i emirit të Katarit duhet gjithsesi të bëjë llogarinë me një gropë prej 300 milionë eurosh në bilanc. Një suvenir i hidhur i dy vjeçarit të kushtëzuar nga Covidi, por edhe nga politika e investimeve për të ardhmen, që lidhet me rinovimin e Mbappe. Francezi tanimë paguhet 94 milionë euro neto në sezon, përfshirë dhe këstin tre vjeçar prej 60 milionë eurosh të shpërblimit në momentin e firmës. Një “gur” që peshon në “zërin” e pagave, ku përfshihen edhe 30 milionë euro në vit që paguhen për Neymar dhe 40 për Messin. Shumë për kontrollorët e fair play-t financiar të Uefas. PSG sipas L’Equipe duhet të reduktojë me 30%  shumën aktuale të pagave verën e ardhshme.

Është pikërisht kjo çështje që e bën operacionin kompleks. Messi tani mund të krenohet edhe me titullin e kampionit të Botës, të fituar pikërisht në shtëpinë e emirit, në Katar. Edhe pse në moshën 36-vjeçare, argjentinasi që i duhet të menaxhojë finalen e karrierës, është e vështirë që të ulë shumë pretendimet financiare. Por dialogu është i hapur, me disponueshmërinë e të dyja palëve për të gjetur një pikë takimi, siç është lënë të kuptohet nga të dy kampet, me drejtorin sportiv Campos që deklaroi në televizion.

Lexo edhe :  Manchester United synon të konfirmojë kualfikimin ndaj Betis, formacionet zyrtare

“Po flasim, do të më pëlqente që Messi të vazhdonte me ne, në projektin tonë. Objektivi është që ta mbajmë”. Për t’ja dalë PSG duhet të reduktojë organikën duke hequr ndonjë element të tepërt. Në veçanti duhet të heqë qafe pagat e portierit Navas, që merr 12 milionë bruto në sezon, dhe që sapo e kanë parkuar te Nottingham Forest, dhe i Icardit, që është rikthyer protagonist me Galatasaray, por që paguhet 10 milionë euro në sezon nga PSG.

Të fundit

I dha fund lidhjes me Kristin në “BBV”/ Keisi zbulon arsyen: M’u errësuan sytë, më bëri…

Disa ditë më parë Keisi i habiti të gjithë banorët e “BBVIP” me vendimin e saj për t’u ndarë...

DASH publikon raportin për Shqipërinë/ Qeveria keqpërdori administratën

Mangësitë me pavarësinë dhe integritetin e gjyqësorit; mungesa e mediave të pavarura; dhe korrupsioni i vazhdueshëm në qeverisje, në organet e zbatimit të ligjit...

VIDEO/ Monika Kryemadhi “e djeg” me të rinjtë e Partisë së Lirisë

Monika Kryemadhi ka marrë pjesë dje në një aktivitet me të rinjtë e Partisë së Lirisë. Ajo është mjaft popullore në rrjetet sociale dhe së...

170 ditë në protestë/ Kërcënojnë banorët e Bërxullës: Do shkojmë deri në vetëflijim

Në studion e FaxNews ka qenë të ftuar Bihane Basha dhe Dashamir Voci, banorë të Bërxullës,për të diskutuar rreth shqetësimeve që ata kanë në...

Rama jep lajmin e mirë: Nga 20 Prilli pa viza drejt Emirateve të Bashkuara Arabe

Shumë shpejt shqiptarët do të kenë mundësinë të udhëtojnë pa viza në Emiratet e Bashkuara Arabe. Ka qenë kryeministri Edi Rama ai që e ka...

Lajme të tjera

Web TV