Plani evropian/Milo: Kosovës i është ushtruar më shumë presion

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ish-ministri i Jashtëm, Paskal Mill deklaroi se Kosovës dhe kryeministrit Albin Kurti, i është ushtruar më shumë presion në lidhje me planin evropian, për normalizmin e marrëdhënieve me Serbinë.

Në një intervistë për ABC News, Milo u shpreh se Kurtit i është ushtruar preson për Asociacionin, sepse kjo është pika më delikate për Kosovën.

Sipas Milos, Asociacioni është çështja që Vuçiç po e përdor “si armë” në të gjitha ntakimet me Kurtin, për të cilën ka thënë se nëse nuk formohet, nuk do të ketë marrëveshje.

“Kam përshtypjen që më shumë presion i është ushtruar Kosovës, i është ushtruar Kurtit për Asociacionin, sepse kjo është pika më delikate për Kosovën, por që është edhe çështja ku i ka varur më tepër shpresat dhe e ka kthyer në një kusht paraprak nga vet Vuçiçi, para se të miratohej në tërësi një marrëvershje. Ai e ka bërë shumë të qartë, çështja e parë që duhet të zbatohet është Asociacioni. Pa këtë, ka thënë Vuçiç, ne nuk vëmë firmën në marrëveshje, ose nuk e miratojmë marrëveshjen në tërësi. A do t’i qëndrojë këtij kushti Vuçiçi? Nuk kemi parë që të ketë ndonjë arm♪7 më të fortë se këmbëngulja për Asociacionin”, theksoi ai.

Të fundit

E rëndë/ Ndërron jetë në moshë të re ylli i TikTok-ut, dyshohet se…

Vdes në moshën 30-vjeçare ylli i TikTok-ut dhe nëna e dy fëmijëve, Jehane Thomas. Thomas vdiq tragjikisht të premten dhe...

1 vit hetime për 119 kg kokainë tek “Bana King” , lirohet nga burgu Marson Murataj

Elton Qyno Gjykata e Tiranës, ka liruar nga qelia Marson Murataj, menaxherin e kompanisë “Bana King”, i arrestuar një vit më parë për prezencën e...

U la jashtë zgjedhjeve nga KAS/ Berisha merr vendimin urgjent, zbardhet DOKUMENTI

Ish-kryeministri Sali Berisha ka ankimuar në Kolegjin Zgjedhor vendimin e KAS për të lënë jashtë zgjedhje lokale të 14 majit kanidatët e primareve.

Begaj pret Sekretarin e Selisë së Shenjtë për Marrëdhëniet me Shtetet dhe Organizatat

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, priti sot Sekretarin e Selisë së Shenjtë për Marrëdhëniet me Shtetet dhe Organizatat Ndërkombëtare, Arqipeshkvin Paul Richard Gallagher. Duke evidentuar...

Takimi Kurti-Vuçiç në Ohër/ Escobar: Zbatimi i Marrëveshjes duhet të nisë menjëherë

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se Kosova dhe Serbia duhet të nisin menjëherë të zbatojnë...

Lajme të tjera

Web TV