Zelensky zbulon bisedën telefonike me Macron: Diskutuam për mbrojtjen e dy vendeve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun fracez, Emmanuel Macron. Kjo bisedë është zhvilluar pasi Macron ka njoftuar se do të takohet së shpejti me homologun e Kinës, Xi Jinping.

Nëpërmjet një postimi në Telegram, Zelesnky ka shkruar: Diskutuam në mënyrë efektive ndërveprimin e mbrojtjes midis Ukrainës dhe Francës. Kam dhënë informacion të detajuar mbi situatën në front. Ne u fokusuam në hapat e mëtejshëm për zbatimin e formulës së paqes. Ne koordinuam veprimet për ngjarjet e ardhshme ndërkombëtare.

Franca është një nga vendet aleate të Ukrainës dhe ka treguar mbështetjen e saj duke e ndihmuar financiarisht dhe ushtarakisht Kievin nda pushtimit rus.

Të fundit

Sopranoja italiane Ana Pirozzi vjen për Master Class në Tiranë, pa pagesë për të rinjtë

Sopranoja e njohur italiane, Ana Pirozzi do të jetë në Tiranë për një master class falas për të rinjtë....

Kur duhet të hamë më shumë mish në dimër apo verë? Ja çfarë thonë mjekët

Kur jashtë është ftohtë dhe temperaturat bien nën zero gradë Celsius, shpesh mund të shërbejë si një instinkt për të kërkuar porcione ushqimi më...

7 vende përrallore të cilat duhet t’i vizitoni të paktën një herë gjatë jetës tuaj

Cilido qoftë versioni juaj i parajsës në tokë, vendet më poshtë jo vetëm që mahnisin sytë me bukuritë e rralla natyrore por edhe mbushin...

Fushata i kushton shtrenjtë, Mitsotakis rezulton me Covid 19

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka rezultuar pozitiv për Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë kreu i qeverisë helene i cili ka anuluar...

Gazetarja plas ‘bombën’: Ja çfarë do të bëjë prokuroria për çështjen e Tahirit

Burime të sigurta të gazetares Anila Hoxha deklaruan se pavarësisht se prokurori i çështjes ka aprovuar lirimin e Saimir Tahirit, të hënën po shohin...

Lajme të tjera

Web TV