SHBA paralajmëron Vuçiçin: Kujdes me provokimet ndaj Kosovës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në një bisede telefonike të zhvilluar me të së fundi, Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, ia bëri të qartë presidentit serb Aleksandër Vuçiç se është e nevojshme të shmangen provokimet dhe konfliktet mes Kosovës dhe Serbisë.

Presidenca serbe pohoi se zyrtari i lartë amerikan i mëshoi idesë se është e rëndësishme që Kosova dhe Serbia të vazhdojnë punën në normalizimin e raporteve, ndërsa ritheksoi mbështetjen e SHBA-së për procesin e dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian.

Vuçiç, sipas njoftimi të presidencës, përsëriti se Serbia vazhdon të jetë e përkushtuar në politikën e paqes dhe bashkëpunimit në rajon. Procesi i dialogut mes Prishtinës e Beogradit ka nisur në vitin 2011. Marrëveshja bazë drejt normalizimit të relatave mes tyre u arrit shkurtin e këtij viti në Bruksel, e një muaj më vonë, palët u pajtuan edhe me Aneksin e zbatimit të saj.

Marrëveshja, e përbërë nga 11 nene, nuk e detyron Serbinë që ta njohë Kosovën, por kërkon nga të dyja vendet që t’i pranojnë dokumentet dhe simbolet e njëra-tjetrës, përfshirë: pasaportat, diplomat dhe targat.

Ajo dikton pa ashtu nga palët që t’i zbatojnë të gjitha marrëveshjet e arritura deri më tash në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve, përfshirë edhe atë të Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Në takimin e fundit të dialogut të nivelit të lartë, që u mbajt më 2 maj, Ekipi Menaxhues për formimin e Asociacionit, ka paraqitur para palëve draftin e parë të statutit për themelimin e kësaj bashkësie, por drafti u refuzua nga pala kosovare.

Të fundit

Ja cilat janë vendet me peizazhin më piktoresk në Evropë, Shqipëria në vendet e para

Pikturat e peizazhit shpesh kanë tre elementë kryesorë: terrenin malor, bollëkun e ujit dhe një shumëllojshmërinë e bimësisë. Ky është...

Pa këta tre elementë marrëdhënia juaj nuk do të “mbijetojë”

Ne të gjithë kemi nevoja të ndryshme në një marrëdhënie që janë shumë të rëndësishme për ne sa kontroll do të ushtrohet mbi ne,...

Do bëhen prindër?/ Getinjo konfirmon ribashkimin me Vivien

Para pak ditëve Getinjo dhe Vivien Thano u bënë kryefjalë e mediave. Kjo pasi çifti u filmua me njëri-tjetrin. ‘Indeksonline’ publikoi një video ku...

“Më 14 maj rinia foli”/ Basha vijon takimet: Qytetarëve iu është vrarë shpresa

Lulzim Basha vijon me takimet e tij me të rinjtë e të rejat. Ai është ndalur sërish sot në një takim, ku ndër të tjera...

Baballarët e kombit shqiptar dhe baballarët e shtetit të Kosovës, përballë Albin Kurti

Nga Mero Baze Ka një keqkuptim të madh, por dhe të qëllimshëm, në referimin në histori që nacionalkomunistët e Kosovës përfaqësuar nga Albin Kurti bëjnë...

Lajme të tjera

Web TV