test

E rëndë në SHBA/ 31-vjeçari sulmon me thikë 7 persona, raportohet për 3 viktima

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një burrë i inatosur në San Jose ka sulmuar rastësisht shtatë persona ditën e enjte – tre prej të cilëve vdiqën – në një seri incidentesh në të cilat policia thotë se ai i shtypi me dashje me një makinë dhe më pas i goditi me thikë.

I dyshuari, i identifikuar nga policia e San Jose si 31-vjeçari Kevin Parkourana, u arrestua në lidhje me sulmet në Milpitas. Ai mbetet në paraburgim në burgun e Santa Clara County nën akuzën për vrasje.

Shefi i policisë së San Jose, Anthony Mata tha se të gjitha incidentet dukej se ishin sulme të rastësishme dhe se hetuesit nuk kanë përcaktuar ende një motiv.

Seria e sulmeve filloi rreth orës 15:10 kur i dyshuari theri me thikë një burrë pranë kryqëzimit të rrugës Kooser dhe Dellwood Way, shkroi policia e San Jose në Twitter. Viktima është dërguar në spital me lëndime të rrezikshme dhe ndodhet në gjendje të qëndrueshme.

Sulmi i dytë ndodhi vetëm pas orës 15:30, tre milje larg në parkingun e Target në Hillsdale Avenue në San Jose, tha policia. Parkourana goditi me thikë një person, vodhi makinën e viktimës, më pas u përplas dhe plagosi një këmbësor ndërsa ikte me makinë, tha policia.

Si viktima e plagosjes me thikë ashtu edhe këmbësori i plagosur janë në gjendje të qëndrueshme, sipas hetuesve të policisë së San Jose.

Tridhjetë minuta më vonë, rreth orës 16, një person i tretë u godit me thikë pasi Parkourana e goditi me makinën e vjedhur në zonën e rrugës S. 10 dhe rrugës E. Santa Clara, tha policia.

Menjëherë pas kësaj, tre këmbësorë u goditën nga Parkourana rreth orës 16:12 pranë rrugëve S. 16th dhe E. Santa Clara, njoftoi të premten zëvendësshefi i policisë së San Jose, Steve Lagorio. Gjithashtu një burrë dhe një grua kanë vdekur nga plagët e marra në vendngjarje.

Sipas Lagorio, Parkourana goditi “qëllimisht” këmbësorët me makinë.

Lexo edhe :  Céline Dion rikthehet në tapetin e kuq pas diagnozës me sindromën 'Njeriu i ngurtë'

Autoritetet besojnë se Parkourana më pas shkoi te Milpitas me automjetin e vjedhur përpara se të godiste me thikë një person tjetër.

Oficerët e Milpitas iu përgjigjën sulmit me thikë të raportuar rreth orës 16:30 në bllokun 400 të Jacklin Road dhe gjetën një 27-vjeçar me plagë me thikë, sipas shefit të policisë Milpitas, Jared Hernandez. Viktima u dërgua në spitalin lokal ku u konstatua i vdekur.

Sipas Hernandez, automjeti i vjedhur u gjet nga policia në një parking të qendrës tregtare dhe Parkourana u gjet pothuajse dy orë më vonë pasi ai “doli” nga një automjet i parkuar aty pranë.

Për shkak të kërkimit për Parkouranën, oficerët civilë nga të dy departamentet ndihmuan në sigurimin e ceremonisë së diplomimit të shkollës së mesme Milpitas aty pranë në vend të anulimit të ngjarjes, tha Hernandez.

Parkourana pritet të dalë në gjykatë për akuzën e tij më 6 qershor, sipas të dhënave të burgut Santa Clara.

Sipas Matës, oficerët e San Jose ishin njohur me Parkouranën përpara sulmeve të së enjtes dhe i dyshuari kishte disa dënime të mëparshme për krime dhe kundërvajtje. Ai ishte gjithashtu në provë gjatë sulmeve.

Gjatë një konference për shtyp të premten, kryetari i bashkisë së San Jose, Matt Mahan tha se sulmet e së enjtes ishin testi më i fundit për sigurinë publike në qytet.

“Shumë njerëz në rajonin tonë, në qytetin tonë nuk ndihen mjaftueshëm të sigurt,” tha Mahan, duke shtuar se ai shpreson të dyfishojë shkallën e punësimit për oficerët e policisë San Jose. “Kur kemi të bëjmë me individë që janë shkelës të përsëritur me dënime të shumta, qyteti, qarku dhe shteti ynë duhet të bëjnë një punë më të mirë për t’i mbajtur njerëzit përgjegjës për marrjen e kujdesit që u nevojitet ose për t’i larguar ata nga rrugët tona.”

Të fundit

Ushqimet që shkaktojnë gazra, mënyra e duhur si t’i konsumoni

Edhe pse fasulet janë më famëkeqet për nxitjen e gazrave, ka shumë ushqime të tjera që shkaktojnë gazra dhe...

Lando Norris do të niset nga Pole Position në Çmimin e Madh të Spanjës, befason Hamilton

Lando Norris do të niset i pari në garën e së dielës në Çmimin e Madh të Spanjës në Formula 1. Piloti britanik i...

Tri gjërat që duhet të bëni për të fituar zemrën e një gruaje

Sipas një prej sondazheve në rrjetet sociale, ka disa gjëra kyçe që gratë presin nga partnerët e tyre të mundshëm. Disa prej tyre janë...

Gjeorgjia merr pikën e parë historike në Europian, Çekia i “shpëton” humbjes

Gjeorgjia dhe Çekia e mbyllën në barazim 1-1 ndeshjen e dytë të Grupit F. Për të dyja kombëtaret kjo ishte pika e parë në...

Media gjermane “BILD”: Zbuloni gjithçka rreth kulturës së vendit mesdhetar, Shqipërisë

Thesare historike, peizazhe idilike, vende fetare: Shqipëria ka gjithçka për të ofruar, shkruan Emily Pradel në një artikull të botuar në të përditshmen gjermane...

Lajme të tjera

Web TV