test

Pushimet e politikanëve gjermanë, ku po i kalojnë këto ditë të nxehta vere

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Angela Merkelit i pëlqen të shesë në kodrat dhe malet e Tirolit të Jugut ose të shkojnë në ishullin Ishia në Napoli. Ajo e bën këtë rregullisht gjatë pushimeve të verës, gjatë gjashtëmbëdhjetë vjetëve ishte në krye të gjermanëve. Një herë, kur u pyet nga gazetarët se ku ishte kancelari me pushime, zëdhënësi i saj tha: ” Kancelarja nuk është përsëri me pushime!” Që do të thotë se ajo gjithmonë vëzhgon çështjet dhe zhvillimet politike.

Publiku gjerman mund të mësojë lehtë se ku politikanët gjermanë i kalojnë rregullojnë pushimet – thjesht gazetën Bild – por çështja e pushimeve të politikave ka edhe rregullat e veta.

Ata nuk kanë të drejtë të pushojnë

Anëtarët e takimit, kancelari dhe ministrat nuk kanë kontratë pune tipike dhe për rrjedhojë nuk kanë të drejtë me shkrim për pushim vjetor. Por edhe ata janë njerëz nga mishi i gjakut e duhet të pushojnë dhe “rimbushin bateritë”, të jenë të mëdha grindjeve politike të Berlinit dhe të rimarrin energji për qeverisje dhe vendime jo të lehta.

Ligji special për ministrat federalë nuk e përmend pushimin vjetor. “Ministrat nuk kanë të drejtë të pushojnë. Ata nuk janë të universitetit”, thotë Ulrich Batis, profesor i të drejtëve në Humboldt.

Nëse dhe kur do të bëni ministrat me pushime – këtë e vendos shefi i tyre, që është kancelari, shpjegon Batis në një intervistë për gazetën Süddeutsche Zeitung. Për më tepër, çdo ministër që largohet nga selia më shumë se një ditë duhet të informojë kancelarin për vendimin e tij nga vendi i punës. Nëse ai apo ajo mungon më shumë se tre ditë ose udhëton jashtë vendit, kancelari duhet të miratojë këtë udhëtim shprehimisht, pra duhet të tregojë pëlqimin e tij.

Lexo edhe :  Venecia drejt fundosjes? Studimi zbulon se çfarë do të ndodhë deri në vitin 2150

Scholz ka shkuar në një vend “miqësor” që edhe kancelari të “pushojë pak shpirtin” nga punët e sigurta duhet dhe stresi i përditshëm. Pikërisht kjo po ndodh këto ditë me kancelarin Olaf Scholz, edhe pse nuk dihet nëse ai ka paketuar çizmet e tij për hiking dhe ka shkuar në male apo ka marrë rroba banjo për lt’u larë diku në det.

Zëdhënësi i tij ka bërë këto ditë se kancelari Scholz do të “kalojë disa ditë në një vend mik evropian” – që në epokën e rikthimit të rëndësisë së gjeopolitikës është një formular mjaft i dashur. Dhe nuk këshillohet të jepen informacione të tilla, për shkak të paparacëve dhe amerikanëve të tij. Vitin e kaluar, kancelari Scholz i kaloi pushimet e tij verore në Gjermani – duke shëtitur nëpër Allgäu në Bavari. Atje është lokalizuar nga një foto e gazetës Bild.

Marrë nga DW

Të fundit

Belgjika nuk gabon sërish, Djajtë mposhtin Rumaninë dhe marrin fitoren e parë në Europian

Belgjika regjistron fitoren e parë në EURO 2024, me skuadrën e Tedesco-s që triumfoi 2-0 ndaj Rumanisë në ndeshjen...

Zi në botën e futbollit, ish-futbollisti i njohur dhe familja e tij humbasin jetën

Futbollisti 28-vjeçar i Al Jazira, Ahmad Abu Al-Atta së bashku me gruan dhe fëmijët e tij mbetën të vrarë pas një sulmi ajror izraelit,...

Hodhën fishekzjarrë nga një jaht dhe i vunë flakën pyllit, e pësojnë keq 13 persona

Autoritetet greke arrestuan 13 persona të shtunën pasi fishekzjarrët e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë Athinës,...

“Nga 15 mijë euro do marrësh 280”/ Zbardhen telefonatat e zhvatjes së italianëve

Top Channel ka zbardhur dosjen për mashtrimet përmes call centerave, ku 17 persona akuzohen se zhvatën 4.7 mln € nga 1200 italianë dhe i...

“Është djali më i bukur shqiptar”/ Adrola Dushi pranon lidhjen me këngëtarin e njohur

Tashmë nuk ka më dyshime! Modelja bukuroshe Adrola Dushi dhe këngëtari i famshëm Capital T janë në një lidhje dashurie. Lajmin e ka konfirmuar bukuroshja...

Lajme të tjera

Web TV