Gvardiol-City është e kryer, “Qytetarët” përgatisin zyrtarizimin para së dielës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Manchester City ka arritur marrëveshjen me Leipzigun për blerjen e kroatit Gvardiol për 78 milionë stërlina.

Një shumë vetëm dy milionë më pak se shifra rekord për një mbrojtës që Manchester shpenzoi për Harry Maguire në vitin 2019.

Manchester City e sheh 21-vjeçarin si një lojtar që do të jetë shtyllë e mbrojtjes për dekadën e ardhshme. Zyrtarizimi i blerjes së tij do të ndodhë në ditët në vijim.

Pep Guardiola dëshiron ta ketë nën urdhrat e tij futbollistin përpara përballjes së Community Shield me Arsenalin, të dielën.

Dinamo e Zagrebit, klub ku u formua si futbollist Gvardiol, do të përfitojë 20% të tarifës së transferimit.

Mateo Kovacic, i transferuar te City pikërisht në këtë merkato verore, shok skuadre me Gvardiol në kombëtare e Kroacisë, deklaroi se 21-vjeçari ishte gati ta bënte këtë hap të madh në karrierë.

“Josko ka shumë potencial. Ai mund të vijë këtu dhe të mësojë dhe të jetë versioni më i mirë i vetes. Pa dyshim që do të më pëlqente, jam mik me të dhe ai është kroat. Do të ishte mirë të kisha një kroat pranë meje këtu.”

Gvardiol si pjesë e skuadrës kroate, e cila arriti në gjysmëfinalen e Kupës së Botës, shënoi në fitoren 2-1 ndaj Marokut në finalen për vendit të tretë.

Të fundit

“Janë 3 banda”/ Lubonja: Liderët politikë kanë grabitur shqiptarët

Në emisionin Open në News 24 u diskutua për deklaratat e kreut të PL Ilir Meta, si dhe për...

Françeska Murati në pritje të fëmijës së dytë, konfirmon lajmin në rrjetet sociale

Françeska Murati i dha sinjalet e para të pritjes së ëmbël vetëm pak ditë më parë, në një bisedë me ndjekësit e saj. Për...

Sefa: Është krijuar një koalicion anti-SPAK, ja pse ka frikë Edi Rama

Avokati Indrit Sefa në studion e emisionit “Open” në News24 tha se sot kemi një koalicion anti-SPAK, dhe do e shikoni se pas dy...

Berisha: “Kush prek votën, duhet të lërë kokën”

Gjatë fjalës së mbajtur në tubimin qytetar, kryetari i PD-së Sali Berisha ka ftuar të gjithë shqiptarët që të ngrihen dhe të mos qëndrojnë...

“U bë forca ime”, ja kujt ia dedikon fitoren e “Ferma VIP” Dijonis Biba

Dijonis Biba u shpall mbrëmjen e djeshme fitues i edicionit të parë të “Ferma VIP”. Ai u shpall si më i preferuari i publikut...

Lajme të tjera

Web TV