Austri, shtëpia ku ka lindur Hitleri do të bëhet stacion policie

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në tetor pritet të nisë puna për shndërrimin e shtëpisë ku lindi Adolf Hitleri në një stacion policie, njoftoi sot qeveria austriake. “Puna është planifikuar të fillojë më 2 tetor,” i tha AFP një zëdhënës i ministrisë së brendshme austriake.

Në një deklaratë të fundit për shtyp u njoftua se shtëpia ku lindi Adolf Hitleri më 20 prill 1889 – në qytetin Braunau, afër kufirit të Austrisë dhe Gjermanisë – do të kthehet në një stacion policie dhe një qendër trajnimi për të drejtat e njeriut.

Qeveria austriake vendosi të mos e kthejë atë në një muze, nga frika se mund të bëhet një vend pelegrinazhi për neo-nazistët. U përjashtua edhe skenari i prishjes, për të mos parë si tentativë për të fshirë të kaluarën e errët.

Do të kushtojë 20 milionë euro

Qeveria austriake ka zhvilluar një betejë ligjore për të siguruar pronësinë e objektit rreth 800 metra katrorë, shndërrimi i së cilës në komisariat pritet të përfundojë në vitin 2026. Kostoja e punës tani vlerësohet në 20 milionë euro, krahasuar me pesë sa ishte vlerësuar fillimisht.

Ginder Schweiger, regjisor i një dokumentari për vendlindjen e Adolf Hitlerit, u ka bërë thirrje autoriteteve të braktisin planet për ta kthyer shtëpinë në një stacion policie. Do të ishte “përmbushja e dëshirës së vetë Hitlerit” për përdorim administrativ të vendit, siç shprehet në një artikull të gazetës lokale në maj 1939, tha Schweiger sot në një konferencë shtypi në Vjenë.

Faqet e errëta të historisë përhumbur për dekada me radhë Austrinë, e cila u aneksua nga Gjermania në vitin 1938. Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, vendi u prezantua si “viktima e parë e nazizmit” dhe shumica e opinionit publik mohoi me kokëfortësi bashkëpunimin e Austriakët ndaj mizorive të Rajhut të Tretë. Qasjet e para kritike filluan të shfaqen në mesin e viteve 1980.

Të fundit

Eventi madhështor sportiv “Tiranathlon”, ja si devijon qarkullimi i mjeteve këtë të dielë

Pas tre eventeve të mëparshme shumë të suksesshme, ‘Tiranathlon’ është rikthyer për të katërtin vit radhazi. Ky event i...

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e sotme. Mësohet se disa pllaka janë...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Lajme të tjera

Web TV