Dështoi në misionin e parë në hënë! Rusia: Mbetemi të përkushtuar ndaj eksplorimit hënor

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gara për të eksploruar dhe zhvilluar burimet e Hënës ka filluar dhe Rusia duhet të mbetet një lojtar pavarësisht dështimit të misionit të saj të parë hënor në 47 vjet, tha të hënën kreu i agjencisë ruse hapësinore Roskosmos.

Anija hapësinore ruse Luna-25 doli jashtë kontrollit dhe u rrëzua në Hënë të shtunën pas një problemi në përgatitjen për orbitën e para-uljes, shkruan Reuters.

Problemet filluan për robotin rus teksa ai po përgatitej për uljen në Hënë. Misioni ishte i pari në sipërfaqen hënore në pothuajse 50 vjet për Rusinë.

Të fundit

E veja e Navalnyt: Nuk jam e sigurt nëse funerali i Alexey do jetë paqësor!

E veja e Alexey Navalny thotë se nuk është e sigurt nëse funerali i tij do të jetë i...

Përmbyset autobusi me nxënës në Itali, plagoset rëndë shoferi

Një autobus me nxënës doli nga rruga në Baragiano në Potenza për të shmangur një përplasje kokë më kokë me një makinë, duke u...

Papa Françesku dërgohet në spital

Papa Françesku u dërguar sot në spitalin Gemelli në Romë pas një auditori të përgjithshëm të mbajtur në Vatikan për një ekzaminim mjekësor sipas...

Princi Harry humbet sfidën e Gjykatës së Lartë për mbrojtjen e sigurisë në MB

Princi Harry ka humbur një sfidë në Gjykatën e Lartë kundër qeverisë për nivelin e mbrojtjes së tij të sigurisë kur ai ndodhet në...

“Regjimi i Putin duhet të humbasë”, Zelensky në Tiranë: Dështimet e tij janë siguria jonë

“Dëshiroj të falenderoj ramën për mbështetjn personale për Ukrainën. Edi, e vlerësoj mikpritjen tuaj dhe mudnësinë që po na jep. Të gjithë e kuptojnë...

Lajme të tjera

Web TV