Sa e rrallë është ngjyra juaj e syve?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të gjitha ngjyrat e syve janë të bukura në aspektin e tyre. Njerëzit mund të “përhumben” me orë të tëra në magjinë e syve. Por, a e dini që njerëzit me sy të gjelbër kanë ngjyrën më të rrallë në të gjithë botën?

Sipas Atlasit Botëror, vetëm 2% e popullsisë së botës kanë sy të gjelbër.

Vende si Irlanda dhe Skocia, kanë popullsinë më të madhe të njerëzve me sy të gjelbër. Megjithatë, në të gjithë botën, sytë e gjelbër janë ngjyra më e rrallë e syve. Mendoni pak, sa njerëz keni takuar në jetë me sy të gjelbër?

Sytë e gjelbër janë një mutacion gjenetik që rezulton në nivele të ulëta të melaninës, pigmenti që u jep ngjyrë syve tuaj.

Sytë kaf janë ngjyra më e zakonshme e syve; ndoshta 80% në mbarë botën. Bluja vjen më pas, me afërsisht 8 deri në 10% të popullsisë së botës. Më pas sytë lajthi dhe në fund ata të gjelbër.

E zeza nuk është ngjyrë tipike e syve. Disa njerëz mund të duket sikur kanë sy të zinj, por në fakt ata kanë thjesht ngjyrë kafe shumë të errët dhe bebe syri të mëdha./E.Ç

Të fundit

Parashikimi i motit/ Temperatura të ulta në gjithë Shqipërinë

Sipas MeteoAlb, moti i kthjellët, por relativisht i ftohtë do të mbizotërojë në të gjithë territorin e vendit deri...

Horoskopi ditor, 10 Dhjetor 2023

DASHI Gjatë kësaj dite do bëni mirë të reflektoni më gjatë dhe të braktisni disa zakone të këqija. Keni për ta parë se shumë shpejt...

NBA/ Los Angelos Lakers mposhtin Indiana Pacers dhe janë fitues të In-Season Tournament

LeBron James dhe Anthony Davis kombinuan për 65 pikë, teksa Los Angeles Lakers fituan turneun inaugurues të NBA In-Season, me rezultat 123-109 ndaj Indiana...

VIDEO/ Inter mposht lehtësisht Udinesen në “Giuseppe Meazza” dhe rikthehet në kryesim

Interi rikthehet sërish në krye të Serie A. Skuadra e Simone Inzaghit zhvilloi një ndeshje perfekte në “San Siro” duke mposhtur 4-0 Udinesen. Fundi i...

Dhërmi/ 56-vjeçari kapet në flagrancë duke shkarkuar inerte pa autorizim

Një 56-vjeçar është nën hetim në gjendje të lirë, pasi u kap duke shkarkuar inerte në afërsi të një aksi rrugor, pa autorizim nga...

Lajme të tjera

Web TV