5 arsyet se pse vazhdon të kontrollosh rrjetet sociale të ish-it

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Dhimbja e përballjes me një ndarje është diçka me të cilën shumica e njerëzve e kuptojnë. Një pjesë e asaj që i bën ndarjet kaq të dhimbshme është se ju nuk jeni vetëm të pikëlluar për humbjen e marrëdhënies, por edhe për humbjen e shpresave që kishit për të ardhmen që keni parashikuar me këtë person dhe ëndrrat që keni ndarë së bashku.

Ndarjet shpesh mund të nxisin frikën për të qenë vetëm dhe për të mos dashur më. Ato gjithashtu mund t’ju bëjnë të pyesni veten dhe të ngjallni pikëllim nga humbjet ose traumat e mëparshme. Kur dhimbja nga një ndarje është ende e freskët, zakonisht është joshëse të bësh gjithçka, por të ndjesh dhimbjen. Nëse jeni duke luftuar për të vazhduar më tej, mund ta gjeni veten duke vazhduar të ndiqni rrjetet sociale të ish-it tuaj. Kontrollimi i mediave sociale të ish-it tuaj kur nuk keni lëvizur ende mund të sigurojë lehtësim ose shpërqendrim të përkohshëm, por në fund mund të zgjasë procesin e pikëllimit dhe të shërbejë si një kujtesë e dhimbshme e asaj që keni humbur.

Hulumtimet kanë treguar se vëzhgimi i aktivitetit të një ish-partneri në mediat sociale mund të rrisë shqetësimin në lidhje me ndarjen dhe potencialisht të zgjasë vështirësinë tuaj për të vazhduar më tej. Rezultatet nga ky studim zbuluan se pjesëmarrësit që ishin ende miq me një ish në Facebook dhe/ose monitoronin faqen e tyre kishin më shumë gjasa të përjetonin një rritje të shqetësimit lidhur me ndarjen dhe ndjenjat e dëshirës për ish-in e tyre, në krahasim me pjesëmarrësit që nuk ishin Miq në Facebook me ish-in e tyre. Rezultatet nga një studim tjetër zbuluan se kur pjesëmarrësit shikuan fotot e ish-partnerëve të tyre, të njëjtat zona të trurit që ndizen kur dikush po përjeton dhimbje fizike u aktivizuan.

Lexo edhe :  Beyonce e prekur nga sëmundja autoimune e lëkurës “me luspa”

Kur një ndarje është ende e freskët, nuk është e pazakontë që disa njerëz të ndiejnë nxitje për të kontrolluar faqen e mediave sociale të një ish-i. Nëse keni pasur vështirësi të ndaloni – dhe ndoshta miqtë ose familja ju kanë nxitur të ndaloni gjithashtu – merrni parasysh nëse ndonjë nga arsyet e mëposhtme mund të luajë një rol:

1. Po e shpërqendroni veten nga dhimbja emocionale e ndarjes.

2. Nuk jeni gati për t’u ndarë dhe rrjetet sociale ju ndihmojnë të ndiheni të lidhur me ish-in tuaj.

3. Ndiheni konfuz për ndarjen dhe po përpiqeni të gjeni përgjigje.

4. Ju dëshironi të dini nëse ata janë të lumtur pa ju, ose cili prej jush po bën më mirë.

5. Keni shpresë për t’u pajtuar./E.Ç

Të fundit

Në fakt amnistinë e dështoi Salianji

Nga Mero Baze Socialistët nuk arritën të bindin dot Partinë Demokratike dhe as grupimin e Berishës, të jepnin votat për...

“S’ke turp”/ Përplasje e ashpër në BBV, Juli ia thotë në sy Gazit: Më ke prerë në besë

Juli dhe Gazi së fundmi kanë pasur përplasje të forta mes njëri-tjetrit edhe pse dyshja kanë pasur një miqësi mjaft të mirë brenda shtëpisë. Ashtu...

Çfarë ndodhi? Britania vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Britania ka zgjeruar sanksionet e saj kundër kompanive ruse, individëve dhe entiteteve jashtë Rusisë që dyshohet se po ndihmojnë në shmangien e sanksioneve ekzistuese,...

Rihanna është sërish shtatzënë? Fotot që nxitën dyshimet se këngëtarja po pret një fëmijë

Fansat e këngëtares Rihanna kohët e fundit po spekulojnë nëse ajo dhe i dashuri i saj, A$AP Rocky, do të kenë një tjetër fëmijë së...

“Një bir ku*ve i çmendur”/ Presidenti Putin reagon ashpër ndaj fyerjeve të Biden

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka reaguar në lidhje me deklaratat e homologut të tij, Joe Biden i cili ka shpërthyer ndaj tij me ofendime. Putin i...

Lajme të tjera

Web TV